Toplum Bilimci Palabıyık: “Kılıçdaroğlu ve Akşener protestan Müslümanlardır, dünyevi çıkar gereği FETÖ, HDP ve hassaten PKK ile anlaşabilirler”

Sosyolog Prof. Dr. Gıyap Palabıyık, CHP ve İyi Öğür umumi başkanlarının mugayeret olabilme hesabına birlik üzücü odakları ile menfaat işbirliği yapabileceklerini belirterek, “Kılıçdaroğlu ve Akşener protestan Müslümanlardır; dünyevi yarar gereği FETÖ, HDP ve hassaten PKK ile anlaşabilirler” dedi.

Palabıyık, Millet İttifakı’nın kurulduğu günden beri bir tane bir gaye doğrultusunda cereyan ettiğini, bunun de Erdoğan’ı bozmak üzerine kurulan benzeri çekim olduğunu ve muhalefetin çıkarları uyuştuğu müddetçe mecmu yıldırı yapıları ile omuz omuza gelebilecekleri söyledi. Palabıyık, “Hatırlayalım, Kılıçdaroğlu, PYD’ye ‘yıldırı örgütü değildir’ demişti. Akşener dahi, HDP’nin cümle yaptıklarına ağızsız kaldı ve az daha HDP’ye ayn kırpmaya dahi başladı. HDP’nin korkusundan Mansur Yavaş’ın adaylığını dahi dile getiremedi. Çünkü HDP, Mansur Yavaş’a oy vermeyeceğini belirgin ilan etti. Elden bunlar değil Kılıçdaroğlu’nun özellikle FETÖ sürecinde suçları cihetiyle işten çıkarılanların yeniden düşüncesiz döneceğini ilan etmesi da FETÖ’ye aynı çağrıydı. Hüseyin Gülerce’nin, ‘ Meral Akşener, FETÖ’ye çok mail biridir’ ifadesi üstelik bibi gündemdeki yerini korumaktadır. Ayrıca FETÖ elebaşı Gülen’in, ‘Menderes’in asılmasının vebalinin yüzdelik ellisi Türkeş’in boynundadır’ ifadesi sonrası, MHP süresince Izzet Bahçeli’ye karşı tıpkısı çarpış girişimi başlatılması üstelik gine gözden kaçırılmaması müstelzim tıpkısı husustur. FETÖ, MHP’yi Akşener ile idare etmenin peşine düşmüştü, Bahçeli’nin ayrımsız dönüş yaptığı meşruhat umum de buna bel ediyordu. Tabii haddinden fazla daha çok denk var ama şunu belirgin ki, İyi Fırka benzeri proje partisidir ve hem Kılıçdaroğlu hem bile Akşener, dünyevi çıkar uğruna zat davalarının PKK’ya yahut FETÖ’ye hizmet etmesini görmezden gelecek kadar protestan Müslümanlardır. Çünkü bu tipler, temel kazancı dünyevi işlerde görür ve kazançlarını belli başlı süreçlerde ilahi bire bir mekanizmanın beslediği gibi saçma ayrımsız ontolojiye oturtma derdine düşerler. Protestanlık ağız ağıza budur ancak hem Kılıçdaroğlu hem da Akşener, bu kutsallığı ağız ağıza dünyevileştirmiş ve aktöresel kazanç namına maddi kazancı önemsemişlerdir. Kılıçdaroğlu ve Akşener’in protestan Müslümanlığı, onları PKK’nın yanında konumlandıracak büyüklüğünde güçlüdür” dedi.

“Akşener, İyi Fırka tabanını da protestanlaştırıyor”

Meral Akşener’in kişi tabanını birlikte protestanlaştırdığını belirten Sosyolog Palabıyık, şöyle devam etti:

“Akşener, İyi Tümen seçmenlerini kusurlu yönlendiriyor ve onların din ile olan ilişki biçimlerinde eksiksiz tıpkı anomi yararsız yaşatıyor. Bu yalnız dini hususlar üzere değil ulusçu olduğunu iddia eden partisinin dahi kendi içyapısıyla çelişiyor. Bir taraftan HDP’nin yaptıklarına gürültülü çıkarmamak, mavera taraftan HDP’nin PKK güdümlü benzeri fırka olduğunu ahzetmek parçalanmamış bire bir anomi halidir. Tüm anlamıyla Akşener, kendisine bakarak ahkâm çıkarıyor. Arabi de bilmeyenlerin Kur’an’dan egemenlik çıkarabilmesi kadar Akşener birlikte kendi iddialarını tıpkısı acele namına ortaya koyuyor ve İyi Parti seçmeni üzere uçurumu bel ediyor. Dünyevi menfaat uğruna kül değerleri bulunmayan sayan ayrımsız siyasal yelpazenin parçası olmaktan birlikte geri durmuyor. Bir dönme rahmetli Erbakan Hoca’ya yaptığı ihanetin aynısını deminden cümle ülkeye yapmanın derdine sakıt Akşener’in, terörize edilmiş yapılarla ilişki kurması protestanlaştığının de küşade göstergeleri haline geliyor. Akşener, tabanın ideolojisini öz özbilincinden kopararak kendisine oy verenleri yalçın benzeri zemine çekiyor ve bu garabette, mutluluk menfaatine hilaf olsa bile tabanına HDP’yi yıldızı dişi tayin girişiminde bulunuyor. HDP karşıtı mefret isimleri kalın kafalı plana çekiyor ve İyi Öğür’nin, dönüşümlü protestanlaşma projesine tüm anlamıyla hizmet etmiş oluyor. Bu tavrı mail zamanda PKK üzere ‘her şeye evet’ söylemine bile dönüşebilir.” – BİTLİS

Share: