Torun: “Terör Örgütleriyle Kol Kola Giren, Fetö’yü Besleyip Büyüten, PKK ile Masaya Oturan Aynı İktidardan Alacak Dersimiz Yok”

Vukuf: MEHMET AKGÜN – Almaç: KEMAL SEVİNDİRİCİ

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, Ordu’de; “Teröristlerin ayakkabı numaralarına büyüklüğünde biliyoruz’ deyip saldırılara bariyer olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz tek türel teftişten ihtiraz etmez. Yekpare belediyelerimiz şeffaftır. Fakat yıldırı örgütleriyle dal kola giren, FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan tıpkı iktidardan da takanak dersimiz yoktur” dedi.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Reisi, bugün Ordu’birlikte ayrımsız araya geldi. Büyükşehir Uray Başkanları Buluşması’nın açım konuşmasını işleyen CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun şunları söyledi:

“BELEDİYELERİMİZ TAMLIK BASKILARA RAĞMEN İKTİDARIN VEREMEDİĞİ HİZMETLERİ VATANDAŞLARIMIZA ULAŞTIRIYOR”

“Bizim belediyelerimiz tamlik baskılara karşin iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımıza ulaştırıyor. Bu tarım alanında oluyor, ulaştırma de oluyor, içtimai yardımlarda oluyor. Zaman Türkiye’dahi tıpkısı hesaplı bunalım yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma önünde bire bir uğraş varsa sunu heybetli unsurları sizlersiniz. Sizlerin sebebiyle on paralık değilse vatandaşlarımız az buçuk dem alabiliyor. Verdiğiniz hizmetler bu dönemde ve pandemi döneminde üstelik çokça kıymetliydi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİMİZİN TOPLAMDA 32 MİLYAR LİRAYI BULAN KREDİLERİ SARAYDA DIPLOMA BEKLİYOR”

Fakat iktidar, bu hizmetleri engel olmak üzere seçkin tip yola başvuruyor. Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor. Belediyelere ayrılan şevket yardımlarının yüzdelik 90’ından ilavesi yalnız nüfuz belediyelerine aktarılıyor. Amme bankalarından itimat alamayan belediyelerimiz, sınırlı dışından güven bulduğunda bile iktidar engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 milyar lirayı bulan kredileri sarayda onay bekliyor.

“SAMİMİYSENİZ SİZ EVVEL KENDİ BELEDİYELERİNİZDEKİ AKARSU FATURALARINI DÜŞÜRÜN”

Bu gerçeklere rağmen Erdoğan başta tutmak üzere kâffesi sıraya girmiş, belediyelerimizi eleştiriyor. İğneden ipliğe değme şeye remiks yapanlar, akarsu faturaları üzerinden da, algı yaratmaya çalışıyor. ‘İstanbul’bile belediye başkanlığı yaptım’ diye övünen Erdoğan’a hatırlatalım. Belediyelerin su temininde sunma şişman giderleri enerjidir, neşelilik kullanır. Hem belediyelere ticarethane tarifesi üzerinden fiyatlı ruh vereceksin, hem belediyelerin kullandığı elektriğe 9 ayda yüzdelik 200 zam yapacaksın, sonra çıkıp belediyeleri eleştireceksin. Çetin eşkıya misali karı sahibini bastırmaya çalışacaksın. Erdoğan’a: Yok öyle soygunculuk diyoruz. Samimiyseniz siz evvel özlük belediyelerinizdeki su faturalarını düşürün.

“YASA TEKLİFİNİ ZAMAN AKSEPTANS EDİN, YARIN SU FATURALARI DÜŞSÜN”

Biz CHP kendisine, belediyelerin finansal yapılarının güçlendirilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladık. Hodri düzlük: Yasa teklifini zaman kabul edin, yarın akarsu faturaları düşsün. Samimiyetinizi birlikte mecmu milletimiz görsün. Yarın Ulus İttifakı’nın iktidarında bunları katiyen gerçekleştireceğiz.

“YANGIN YERİNDE PARTİZANLIK YAPTIKLARI, SAYIŞTAY RAPORUYLA TESCİL EDİLDİ”

İktidarın belediyelerimize yönelik iftiralarından biri birlikte esbak Sayıştay raporlarında ortaya imdi. Hepimiz hatırlıyoruz: Erdoğan, kişi sorumluluğundaki orman yangınları üzerinden birlikte belediyelerimizi eleştiriyordu. Sayıştay’ın Orman Genel Müdürlüğü raporunda, ‘yangınlar sırasında belediyelerle ehliyetli iş birliği yapılmadığı’ belirtildi. Yani yangın yerinde particilik yaptıkları, Sayıştay raporuyla tescil edildi. Demin az buçuk vicdanınız kaldıysa çıkın, size karşin, layenkati yangınla uğraş fail belediyelerimizden bozukluk dileyin.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA BELEDİYELERİMİZ İÇİN ÖZEL BİRİM KURULDUĞUNU İYİ BİLİYORUZ”

İktidar herhangi bir engeli çıkarıyor fakat belediyelerimiz, bütün engelleri halkımızla birlikte aşıyor. Burada kalburüstü olamadığını gören iktidar, şimdilerde baskının dozunu artırmayı yeğleme etmiş görünüyor. Mersin Büyükşehir Belediyemizde şahit olduğumuz kabil, tamamen matlup operasyonlarıyla belediye başkanlarımızı kahretmek istiyorlar. Tığ, İçişleri Bakanlığı’nda belediyelerimiz için özel ünite kurulduğunu gür biliyoruz. Talimatlı müfettişlerin gönderildiğini gani biliyoruz. ve iktidara şurası söylüyoruz: Sizin yıldırı çabalarınız üstelik, itibar suikastlarınız dahi bize sökmez. Bizde korkup sinecek belediye başkanı de, sizin takanak oyunlarınıza yedirecek uray da başkanı yoktur.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI KARALAMAYA ÇALIŞMAK, GİTMEKTE OLAN BİR İKTİDARIN ACİZLİĞİNDEN BAMBAŞKA BİR MOLEKÜL DEĞİLDİR”

Belediyelerimizdeki işe alımlar mevzuata uygundur. Adli sicil kağıtlarını veren Türe Bakanlığı’dır. Tıpkısı kişinin işe girdikten bilahare suç işleyip işlemediğini strateji edecek olan de İçişleri Bakanlığı’dır. Güvenlik soruşturmalarını yürüteç da İçişleri Bakanlığı’dır. rastgele çalışan karşı somut yanlışlık ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu bir zaman İstanbul’a, bir nice belediyemize da yaptınız hiçbir madde bulamadınız bulamayacaksınız. Çözme böyleyken, iktidarın mesul olduğu amal üzerinden şehremaneti başkanlarımızı karalamaya işlemek, gitmekte olan bire bir iktidarın acizliğinden apayri benzeri özdek değildir.

“SALDIRILARA BARIYER OLAMAYANLAR BİZE SALDIRARAK BECERİKSİZLİKLERİNİ GİZLEYEMEZLER”

‘Teröristlerin başmak numaralarına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara engel olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz hiçbir hukuki teftişten takiye etmez. Parçalanmamış belediyelerimiz şeffaftır. Ancak terör örgütleriyle kol kolalama giren, FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan bir iktidardan de takanak dersimiz yoktur.

“ATATÜRK’ÜN SÖZLERİNDEN BU BÜYÜKLÜĞÜNDE MI RAHATSIZ OLDUNUZ?”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde gösterişli tıpkı kutlama töreni hazırladı. Bu coşkuya ortak olamayanlar birlikte kutlamaları gölgelemek üzere hangi yapacaklarını şaşırdı. Görüyoruz kim üzerinden tahminî tıpkı ay geçmesine rağmen acıları hala geçmemiş. Başkanımız için, sudan sebeplerle, 30 yıl esbak işlerden kıran 3 ayrı anket izni verdiler. Irdelemek istiyoruz: Bu büyüklüğünde mı korkuyorsunuz? Atatürk’ün sözlerinden bu büyüklüğünde mı rahatsız oldunuz? Ayrımsız misil daha söylüyoruz: Siz İngiliz zırhlısıyla ülkeden kaçanların yanındasınız, bizim yerimiz ise milli savaş saflarıdır. Hangi yaparsanız yapın, hangi soruşturmayı açarsanız açın başaramayacaksınız. Hiçbir uray başkanımıza benzeri santimetre kavrayışsız adım attıramayacaksınız.

“DERİN BİR YOKSULLUĞA MAHKÜM ETTİLER. VE ARTIK MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN BILE GÖNLÜNDEN ÜSTELIK DÜŞTÜLER”

Yoksullukla, yasaklarla ve yolsuzlukla savaş edeceğiz diye iktidara gelenler, parçalanmamiş bu sorunları derinleştirdiler. Halkımızı derin tıpkı yoksulluğa mahküm ettiler. ve bundan sonra milletimizin gözünden bile gönlünden da düştüler. Demincek koltuklarını yüklenmek için baştan kutuplaştırmaya yatırım yapıyorlar. Biz, yekpare belediyelerimizle, insanlarımızın hayat standardını yükseltmeye çabalıyoruz. Ama onlar henüz mebzul şartlarda aylamak isteyenleri hor, yani yavaş bire bir umu süresince olmakla suçluyor. Türkiye’dahi ongun olan ne varsa, mebzul bakım eden ne çekicilik varsa karşı çıkıyorlar. Türkiye’yi ayrımsız vasatlığa sarkıtmak istiyorlar. Ancak bizler, bu iyicene ülkemizi vasatlığa üstelik kötülüğe dahi kutuplaştırmaya bile asla teslim etmeyeceğiz.

“KENDİSİNE HENÜZ YERLI SEÇİM OLMADAN BELEDİYE SAYIMIZI ARTIRDIĞI İÇİN DAHI TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Erdoğan temas konuşmasında ’14 büyükşehir belediye başkanları var’ diyor. Büyükşehirlerimize 3 belediye eklediği üzere üstelik Erdoğan’a teşekkür ediyoruz. Unutmasın yapılacak önümüzdeki önce yerli seçimde 30 büyükşehrimiz olacak. Namına henüz yerel intihap olmadan şehremaneti sayımızı artırdığı amacıyla üstelik teşekkürname ediyoruz.”Share: