Trakya Havza Veteriner Hekimler Odası Başkanı: “Edirne’de Uyuzlu Olay Sayılarında 3- 4 Kurnaz Çoğalma Yaşanıyor”

Trakya Nahiye Veteriner Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, “Sonuç zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuzlu vakalarının artığı ile ilişkin şikayetler vardı. Onunla ilgilenip bir araştırmada bulunduk. Kapsam bayağı haddinden fazla iç açıcı değilmiş. Sakat dönemlere göre yani bundan beş altı sene öncesine göre vakalarda üç dört hatim artma olduğunu söylüyor, yetkililer. Henüz önceki beşeri hekimlerin açıklamaları var. Aheste çoğalma olduğunu söylüyorlar” dedi.

Trakya Havza Baytar Hekimler Odası Başkanı Polat Türkoğlu, Edirne’dahi yaptıkları araştırmada yavaş uyuzlu vakalarına rastladıklarını söyledi. Türkoğlu, “Amma hayvanlardan temaslı değme olgun bulunmayan. Esenlik Bakanlığı’na de baktım. Orada de aynı molekül göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve ara sıra afiyet müdürleriyle da kontak ettim. Ayrımsız efsanevi kökenli tıpkı bulaşmadan bahsetmiyorlar. bundan sonra insandan insana tıpkı bulaşmadan bahsediyorlar” diyerek konuştu.

“İNSANLAR ARASINDA YAYILIM HADDINDEN FAZLA HIZLI”

Bölgede uyuz vakalarıyla ilişkin baytar hekimlerin çalışmalarına bitmeme ettiğini rapor eden Türkoğlu, şunları söyledi:

“Son zamanlarda bölgemizde insanlarda uyuzlu vakalarının artığı ile ilgilendiren şikayetler vardı. Sizlerin bile bu konuda sorularınız vardı. Onunla ilgilenip bir araştırmada bulunduk. Format adi çokça çöz açıcı değilmiş. Sakat dönemlere bakarak yani bundan beş altı yıl öncesine bakarak vakalarda üç dört mezuniyet çoğalma olduğunu söylüyor, yetkililer. Elan geçmiş beşeri hekimlerin açıklamaları var. Okkalı artım olduğunu söylüyorlar. Baytar doktorluk açısından baktığımız antlaşma barınaklardaki başıboş çalışan arkadaşlarımızla görüştük. Onlar sayının bu denli arttığını söylemiyorlar. Hayvanlarda uyuz vakalarında güç bir artma yok. Bu bizim açımızdan sevindirici benzeri genişlik. Genişlik azından bölgemizdeki hekim arkadaşların ne kadar özverili ve elan etkin olarak çalıştıklarını gösteriyor, esasta. Takkadak Edirne kendisine bakmıyoruz. Kırklareli, Tekirdağ bölgesinde da bire bir şekilde. Barınaklarda bati bire bir mesai yapılıyor, bu konuyla ilgili. Ciddi çalıştığına tanık olduk arkadaşların. Buradan hepsine haddinden fazla teşekkür ediyorum. Amma beşeri vakalardaki artışın sebebini bağımlı kim doktorlarımız henüz bereketli bileceklerdir. Bizim yaptığımız araştırmada birlikte insanların beyninde yayılımının haddinden fazla acul olduğunu gördük. Veriler onları gösteriyoruz. Misil olarak izhar etmek istemiyorum. Daim mütebeddil veriler bunlar zira. Gördüğümüz kadarıyla bire bir aileye uyuzlu etkeni ayrımsız şekilde girdiği devir ailenin cemi bireylerinin ilaçlanması ve otama edilmesi gerekiyormuş. Buna dahi haddinden fazla aşkın uyulmadığını, söylediler. İnşallah ilerleyen süreçte elan hızlı gelişim alarak bunu engellemeye çalışırız. Biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu konuda destek vereceğiz. Odamız adına birlikte söyleyebilirim. Meslektaşlarımız cansiparane çalışıyor.

“HAYVAN KÖKENLİ BİR BULAŞMADAN BAHSETMİYORLAR”

Uyuzun türleri maatteessüf insanlara bulaşabilecek karakterdeler. Ama hayvanlardan temaslı değme veri bulunmayan. Afiyet Bakanlığı’na dahi baktım. Orada da bir molekül göremedim. Bölgemizdeki beşeri hekimlerle ve bazen sağlık müdürleriyle üstelik angajman ettim. Tıpkısı hayvan asıllı bir bulaşmadan bahsetmiyorlar. artık insandan insana tıpkısı bulaşmadan bahsediyorlar. Bunun çokça sebebi türlü. Yavaş benzeri gezgin akınımız var. Bununla müntesip tıpkısı proses gibi. Covid-19 döneminde insanların eve kapanmasıyla ait eş içi bulaşların haddinden fazla acul olmasıyla müntesip tür”

Share: