Tren tezkeresi TBMM Umumi Kurulunda kabul edildi

AK Tümen Kocaeli Saylav ve bozuk Milli Defans Bakanı Fikri Işık, Katar tezkeresine ait, “Bizden irade edilen ve bizim bile göndermeyi düşündüğümüz, ölçüm büyük Meclisindir, 250 civarında asker, 1 korvet ve bununla ilişik beceri ekipman. Bundan ‘benzeri hususi güvenlik şirketi’, ‘Wagner tipi bire bir yapılanma’, lejyonerlik çakozlamak bence siyaseti çokça haddinden fazla zorlamak anlamına geliyor.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Tren’da Dünya Kupası Kalkanı Harekatı kapsamında 6 kamer süreyle görevlendirilmesine ait Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Umumi Kurulunda kabul edildi.

Tezkere üstünde İYİ Öğür Grubu yerine kortej düzlük Münevver Milletvekili Adnan Sezgin, Türkiye ile Şimendifer arasında imzalanan rey mektubu ve protokolün elan önceki denenmemiş teşrikimesai modeli olduğunu söyledi. Sezgin, “Türkiye resmi personeliyle yeni ayrımsız türlü lejyonerliğe mi soyunuyor? İktidarın marifetiyle Wagner’ciliğe, Blackwater’culuğa mı özeniyor? Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgesinde ve dünyada barışı ve huzuru arkalamak, küresel istikrara katkı nail olmak amaçlarıyla sayısız uluslararası görev gücüne, tatbikata ve harekata katılmıştır. Fakat bugüne büyüklüğünde hiçbir antlaşma özel tıpkısı arsıulusal organizasyonu üstlenen benzeri ülkeye muavenet etmek amacıyla adeta tıpkısı özel asayiş şirketi üzere ev dışında görevlendirilmemiştir. Bu kusur tezkereye İYİ Öğür adına direnerek karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye-Şimendifer ilişkilerinin ülfet ilişkisinin ötesinde, anlaşılması cins sıfır zorlu haddinden fazla çarpıklıkla ve şaibeyle kırcı olduğunu tez eden Sezgin, “Sayın Cumhurbaşkanı’na ödül edilen tayyare, Tank Paleti Fabrikası’nın satışı, Tren ile yapılan swap anlaşması ve bu anlaşmada dolar kurunun erdemli fiyatta sabitlendiği iddiaları, Yazı İstanbul yorumları bu garipliklerden takkadak bazıları. Tren ile son dönme ilişkilerimizin üstüne nesir edildiği ihvancı arsıulusal ilgiler vizyonu ve iktidarın buradan hareketle kurguladığı politikalar daha çok kökünden çökmüştür.” sözlerini harcama etti.

“Farklı havza ülkeleriyle olan ilişkimize bile fazlalık yönde yardım sağlıyor”

MHP Kayseri Mebus İsmail Özdemir, Tren ile ilişkilerin efdal seviyede ilerlemesi ve her cins deneme karşısında güçlenerek yoluna bitmeme etmesinin Türkiye’nin dış politikasının ve yük sahasının gelişmesine ulama sunan aynı mahiyette da ilerlemeyi sürdürdüğüne bel etti.

Haliç bölgesinin stratejik öneminin global seviyede yaşanan erke krizi dolayısıyla bugünlerde daha de arttığını vurgulayan Özdemir, “Bu şartlarda Katar’a korumak Türkiye’nin dostluğunun nelere kadir olduğunun görülmesine imkân tanımıştır. Katar’ın diğer Koy ülkeleriyle yaşadığı mesail devam ederken ülkemizin verdiği destek, yüz yüze kaldıkları problemlerin aşılmasında mefret bire bir takı de doğurmuştur. Akse ve yüklülük coğrafyalarının başında gelen Haliç bölgesinde barışın bilge olması için teşrikimesai imkanlarının daha dahi geliştirilmesi açısından Katar ile süregelen münasebetlerimiz sair nahiye ülkeleriyle olan ilişkimize bile pozitif yönde katkı sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin global hedefleri açısından Şimendifer’ın değerli ayrımsız yere cemaat olduğuna dikkati çeken Özdemir, “Böylesine nazik ve uluslararası çaptaki organizasyonda Türk asayiş güçlerinin yüklülük üstlenecek olması icap Tren üzere dost ve cömert tıpkısı ülkeye alın vermemiz müstelzim destek yerine akseptans edilmeli gerekse bile ülkemizin saygınlık ve efdal kudreti açısından dikkate alınması gereken aynı boyut namına değerlendirilmelidir. Türkiye’nin sağlayacağı güvencenin tam acun ülkeleri marifetiyle izlem edilecek tıpkı faaliyette görünmesi, toptan barışa sağladığımız katkının ayrıcalı bire bir örneği olacaktır.” şeklinde konuştu.

MHP’li Özdemir, partisinin tezkereye “peki” oyu vereceğini bile belirtti.

“Hukuki meşruiyetin nasıl sağlandığını tek anlamış değiliz”

HDP Diyarbakır Saylav Hişyar Özsoy, kişi güvenliğini sağlayamayan Tren’ın Türkiye’den bindi istediğini tabir ederek, “Kime istinaden yapıyorsun? Kimden destek istemiş? Amerika’dan, Fransa’dan, İngiltere’den, İtalya’dan istemiş. 22 pasaj Arap ülkesi var, tek bire bir tanesinden istememiş. Bir Türkiye’den istemiş bir birlikte Pakistan’dan istemiş. Çokça ilginç benzeri kapsam değil mi? O kadar arkadaş çevre var Mutedil Doğu’birlikte, er mi kalmamış gitsin buraya? Ama gitmiyor.” diye konuştu.

Özsoy, partisinin, bu tezkereye dahi “yararlı” oyu vereceğini söyleyerek, “Hükümeti bu vesileyle, aut politikayı çöz siyasa malzemesi yerine kullanmamaya, içsel anlamda henüz düzgün, henüz detaylı vadeli düşünmeye davet ediyoruz. Evinizin içini düzenlemeden dışarıda yapacağınız tek adım, size seçimleri kazandıramayacak.” sözlerini gider etti.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, Türkiye’nin arsıulusal organizasyonlarda görünür olmasını istediklerini fakat bunun, polis güçleri ve askerin yurt toprakları dışına göndererek, tehlikenin içine atarak yapılmaması gerektiğini söyledi.

İktidarın, tezkereyi politik olarak gerekçelendirmede sıklet çektiğini, tezkerede esbak yapılan anlaşmalara gönderme yapmaktan öte elle tutulur aynı siyasal esbabımucibe göremediklerini savunan Çeviköz, “Tığ hangi polisimizin hangi askerimizin ayağına taş değsin isteriz. Polislerimizin gönderilmesine cevaz istenmişken er söylemek için nasıl bir yabansı milli yarar durumu saraka konusudur; özellikle hukuki meşruiyetin pekâlâ sağlandığını on paralık anlamış değiliz.” ifadelerini kullandı.

Çeviköz, partisinin, arsıulusal terörle savaşım kapsamında uluslararası toplumun aldığı eş kararları, barındırdığı riskler itibarıyla sakınca görmediği takdirde desteklediğine belen ederek, şöyle devam etti:

“Hiçbir uluslararası kuruluşun koruması da olmadan polislerimiz, askerlerimiz ateşe hücum etmek isteniyor, buna müsaade vermemiz cins değil. Tığ hep ülkelerle eşitlikçi bire bir yaklaşım içinde olunmasını elbette isteriz. Katar ile iki egemen devlet yerine dostane ilişkiler geliştirilmesinden elbette memnunuz ancak bu ilişkilerin simetrisiz ayrımsız duruma dönmesi ve ülkemizin milli menfaatlerini ihlal fail boyuta getirilmesini katiyen akseptans etmeyiz. Biz bu tezkereye, tezkerede sözü edilen, henüz ilk imzalanmış kâin ikili anlaşmalar konusundaki tutumumuzla eğlenceli namına damarlı görüş vereceğiz.”

“İlelebet Suudi Arabistan ile ilişkilerin yara gitmesi anlamına gelmez”

DOĞRU Öğür Kocaeli Milletvekili ve çarkıt Milli Defans Bakanı Işık, tıpkısı bacanak ve ahi ülkenin, nazik aynı arsıulusal organizasyona aile sahipliği yapacağını, bu noktada Türkiye’nin ve kâh arkadaş ülkelerin desteğine gerekseme duyduğunu anlattı.

Muhalefetin görevinin eleştiri olduğunu ancak eleştirinin dozajının çokça bereketli ayarlanması gerektiğini dile getiren Işık, “Bizden irade edilen ve bizim üstelik göndermeyi düşündüğümüz, takdir gene majör Meclisindir, 250 civarında leşker, 1 korvet ve bununla ilişkin ustalık ekipman. Bundan ‘bire bir hususi güvenlik şirketi’, ‘Wagner tipi ayrımsız yapılanma’, lejyonerlik idrak etmek bence siyaseti çokça çokça cebretmek anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YANLIŞSIZ Fırka iktidarını “ihvancı aut politikayla” suçlayanların, haksızlık ettiğini rapor fail Işık, “Türkiye, ilkeli dış politikayı zat çıkarlarıyla buluşturma gayreti içerisinde olmuştur. Tabii, şayet Suriye’bile, Celal Başkanı Esed, 500 bin insanın üzerine bomba yağdırır ve o insanların ölümüne amil olursa Türkiye bunu katiyen kabullenmez ve lazım tepkiyi gösterir ama bu katiyen, ‘biz Suriye’yle ilelebet antagonist kalacağız.’ anlamına bile gelmez. Türkiye, başta güvenlik tehditleri görünmek için bölgede mütebeddil şartları ayn önüne alarak muktezi adımların atılmasından de çekinmez. Bunu, ‘aut politikada tıpkısı dilemma, shifting’ veya tıpkı başka şekilde izhar etmek bana bakarak haksızlıktır.” diyerek konuştu.

Fikri Işık, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilgilendiren üstelik “Ayrımsız kıya işlenmiştir, başta Cumhurbaşkanımız koyulmak üzere bu konuda en kemiksiz gurur sergilenmiştir ama bu ilelebet Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin çığlık gitmesi anlamına gelmez. Orada akıllıca olan o tavrı koymaktır, daha bilahare de ilişkilerimizin sürdürülebilir şekilde düğme çıkarlara, dost ve muadele ilişkilerine dayalı olarak sürdürülmesidir.” ifadelerini kullandı.

Tezkerenin kabul edilmesini talip Işık, “Türkiye ve Katar arkadaş ve cömert iki devlet. Tren halkında ve yönetiminde Türkiye’ye cebin çok balaban bire bir sempati var. Bunun sonuçlarından biri bile bizim de dostumuzun, kardeşimizin gerekseme duyduğu anda onun yanında olmamızdır. Bu tezkere bile bundan bambaşka tek özdek tabir etmiyor. Bu tezkereden başka anlamlar çıkarmanın bana göre hiçbir gereği namevcut.” dedi.

Işık, Türkiye’de vatandaşa yürek veren aynı muhalefetin olmayışının, Türkiye’nin genişlik yüce problemi olduğunu da söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, DOĞRU Öğür’li Işık’ın sözlerine “Güvenli sıfır ‘Bütün komşularımızla hazar içerisinde yaşayacağız.’ deyip bilcümle komşularıyla düşman olan tıpkı politik iradedir; bunun adı bile AKP’dir.” şeklinde karşılık verdi.

Şahsı hesabına küçümseme kayran CHP Eskişehir Mebus Utku Çakırözer ise tezkerenin, Tren ile transparan sıfır tıpkısı ilişkinin ürünü olduğunu doğacak sürerek, “Ülkemize, halkımıza, topraklarımıza benzeri tehdit yokken askerimizin, polisimizin canını riske atmaya derece mi?” sorusunu yöneltti.

“Tıpkısı atılganlık çıpası olmuş durumdayız”

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Fırka İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Tığ, spor diplomasisinin son yıllarda nazik ivme kazandığına belen etti. Detaylı yıllar Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı yaptığını anımsatan Tığ, futbolun, hükmettiği iktisat açısından farklı özelliklere topluluk olduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki var olan temas ihtilafın yeniden iki ülke ortada çözülmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, “Ama eğer AB koşulsuz ve tek sorgusuz destek olursa, aha bugün olduğu kabilinden, kendilerinin yüzlerine de söylediğimden dolayı ‘Şımarık çocuk üzere debi fail SU üyesi Yunanistan ile bu noktaya gelinir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye aut politikasını kıytırık göstermeye çalışmanın akla yatkın olmadığını kaydeden Kılıç, “Biz şu anda dünyanın genişlik hamam -askeri ve silahlı birlik açısından, temaslarından birinin yaşandığı bölgenin yeryüzü yakınında olan tıpkısı ülkeyiz ve bilcümle bu karmaşanın içerisinde tabiri caizse benzeri hamaset çıpası ergin durumdayız. Çarpışan, askeri bire bir şekilde birbiriyle karşı karşıya mevrut olan iki değişik ülkenin yönetimlerinin hamaset duyduğu ve gitmek için kendilerinde cesaret hissettikleri tıpkısı mevki ve bu noktada da aynı Cumhurbaşkanımız var.” diye niteleyerek konuştu.

Tığ, kendileri amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin her bir vatandaşının, özellikle da TSK unsurları ve itimat güçlerinin can güvenliğinin en son noktada kocaman olduğunu dile getirerek, “Şayet yüce Meclisimiz akseptans bedel, bu betik geçerse, bu noktada görev takanak askerlerimiz, burnu kanamadan, kıllarına bire bir zarar gelmeden görevlerini ifa ederek inşallah ülkelerine döneceklerdir.” dedi.

TBMM Umumi Kurulunda görüşmelerin ardından yapılan oylamada kitap akseptans edildi. Henüz bilahare partilerin ekip önerilerinin görüşmelerine geçildi.

Share: