Tunceli’de zelzele, hararet ve taharri kurtarma tatbikatı yapıldı

Tunceli’de, Türkiye Kıyamet Engelleme Planı kapsamında yer sarsıntısı, orman yangını ve kontrol istirdat tatbikatı gerçekleştirildi.

Sabah saatlerinde başlayan tatbikat programında, geçmiş yerine Moğultay Mahallesi’ndeki 112 Evgin Çağrı Merkezinde Kıran Yönetimi ve Karar Destek Sistemi toplantısı düzenlendi.

Toplantıya katılan Ilbay Mehmet Ulvi Özkan, gurur müdürleri ve çalışanlarından tatbikatların akışına ait bilgelik aldı.

Buradaki programın arkası sıra kentin çeşitli noktalarındaki okullarda eş zamanlı deprem hatıra ve tahliyesi, şehir içi fehim uygulaması, geçici tahaffuz alanlarının kurulması, tahliye ve alengir, enkazda taharri istirdat, orman yangını, akarsuda sondaj kontrol çalışması üzere manevra uygulaması yapıldı.

Tatbikatları yerinde izleyen Vali Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunceli’nin birinci derece hareket bölgesi olduğunu söyledi.

Bölgenin dik dokunaklı ve ormanlarla kaplı olduğunu, kentte yüksekten düşme, arazide kaybolma ve gark vakalarına sıklıkla rastladıklarını nâkil Özkan, “Arkadaşlarımızın koordinasyonlarını, sahaya ulaşımlarını ve sahayla olan iletişimlerini bütün beraber gördük. ardından bina tahliyeleri ve sonrasında karşılaşılabilecek hâller ile insanlarımızın barınmasını hatırlamak amacıyla çerge kurulumlarımızı izledik.” dedi.

“750 arkadaşımız ve 200’e mümasil aracımız fariza aldı”

Özkan, tatbikat programı çerçevesinde Aktuluk Mahallesi’ndeki Kanoğlu mevkisinde enkazda kontrol kurtarma, orman yangınlarına ve gark olaylarına engelleme ile arazide kaybolma olaylarına müteveccih tatbikat yürütme ettiklerini anlattı.

Tatbikatlar yardımıyla farkındalık oluşturduklarını vurgulayan Özkan, “Ana işleyişte 750 arkadaşımız ve 200’e yakın aracımız görev aldı. Bunun birlikte kıyamet tatbikatına 10 bin öğrencimiz, toplamda aynı verebilirsek 20 binin üstünde bugünkü tatbikatımıza paydaşlık oldu.” diye konuştu.

Share: