Tunceli’deki merhametsizce atılan tesisi protestosunda yüklülük

Tunceli’deki Sütlüce köyünde yapılması planlanan tiran atılan ambarlama tesisinin doğaya zarar vereceği gerekçesiyle yapılan protestoda gerginlik yaşandı.

Moğultay Mahallesi’ndeki Laf Sokağı’nda toplanan Sütlüce ile belde köylerin bazen sakinleri, ellerinde dövizlerle Tunceli Belediyesi binasına yürüdü.

Tesisin iptali için belediyedeki divan toplantısına akmak isteyen köylüler ile toplantı amacıyla binada bulunan takım ortada gelişmemiş mütemadi tartışma yaşandı.

Köylüler elan sonra Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun odası önünde “Başkan istifa” şeklinde motto attı.

Uray uğrunda toplanan grup yerine izah yapan avukat Bağımsız Milletvekili Ulaş Kaplan, moskof atık tesisinin yapılacağı kavuşum mülk merkezine 2 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

Katı atıkların ayrıştırılması sırasında kimyasal gazların havaya karışacağını encam süren Kaplan, “Amansız Hastalık vakaları artacak. Kent içine kadar karine ati. Sızıntılar Pülümür Çayı’na ulaşacak, binlerce dikme kesilecek ve endemik nebat türleri yok olacak. Bu takkadak oradaki 3-5 köyün sorunu değil, bu dava tam Tunceli’nin sorunudur. Bu tıpkısı belde sorunudur.” diye niteleyerek konuştu.

Kaplan, demokratik olarak insanların tepkilerini gösterdiğini dile getirerek, “Söz, bitirme, değişmeyen deniliyor, el dinlenmiyor. Halkın talepleri göz ardı ediliyor. Toplantıda halkın kendini rapor etmesi engelleniyor.” dedi.

Gruptakiler açıklamanın peşi sıra dağıldı.

Şehremaneti izah yaptı

Tunceli Belediyesinden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“Uray meclisine sunulan ‘Katı Atılan Projesinden Çekilme’ gündemi oylama esnası ve sonrasında, projeyi mazeret eden tıpkı anlaşma yoluyla kışkırtma ve geveze gerçekleşti. Divan toplantısında cinsiyetçi küfürler edilerek, insanların, çifte tokat atılarak darbedilmesi, pet şişe fırlatılması şeklinde benzeri saldırış gerçekleşmiştir. Dersim halkı, halka yalınlık uray ve kurumlara karşı bu provokasyonları, sağduyulu davranarak boşa çıkarmıştır. Bundan ahir süreçte üstelik bu tutumlara üzeri eğmeyerek sergilemiş olduğumuz sağduyuyu sürdürmeye devam edeceğiz.”

Share: