Turist biçerdöverciler ülke iklim gezerek hasat yapıyor

Geçimini gezmen biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler, kent site gezerek hasat yapıyor.

Tahıl ürünlerinin hasadının başlamasıyla geçimlerini biçerdövercilik yaparak kazanan operatörler ile onlara yardımcı olan işçilerin mesaisi yoğunlaştı.

Batman Ovası’nda 60 bin dönüm alanda yetiştirilen mısırda hasat 100 biçerdöverle sürüyor.

Sabahın erken saatlerinde başlayan hasat, akşam ezanı saatlerine kadar devam ediyor.

Seçkin biçerdöverde iki kişinin görev yaptığı hasatta toplanan mısırlar kamyonlarla taşınıyor.

Batmanlı biçerdöverciler kentin beraberinde Mardin, Şanlıurfa ve Bitlis’e bile giderek, buğday, arpa ve mısır hasat ediyor.

Batman’dahi tahminî 100 biçerdöver çalışıyor”

Batman Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Muazzez, AA muhabirine, kentte akdarı hasadının 5 dönem evvel başladığını ve 60 bin dönüm alanda mısır hasadı yapıldığını söyledi.

Muazzez, şunları anlattı:

“Batman’birlikte tahminî 100 biçerdöver çalışıyor. Seçkin biçerdöverde 2 sevimli çalışıyor. 100 biçerdöverde 200 gönül istihdam oluyor. Aileleriyle hesapladığımızda 1000 gönül bu sektörden paketlemek yiyor. Batman’bile çalışıp ikinci im için Mardin ve Şanlıurfa bölgesine gideceğiz.”

Bu yıl verimin çok bereketli olduğunu anlatan Muazzez, çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Muazzez, hasadın sabahtan akşama büyüklüğünde sürdüğünü dile getirerek, “Aynı biçerdöver günde sayı farkı 120 dönüm biçiyor. Biçerdövercilerin bile yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

Biçerdöver operatörü Bünyamin Eren de senede 6 kamer çalıştıklarını belirterek, önceki 3 ay Batman ve Mardin’dahi buğday hasadı yaptıklarını söyledi.

Daha sonradan Batman’de akdarı hasadına başladıklarını anlatan Eren, “Mısır hasadında sezon kestirmece 2 kamer sürüyor. Bu sıkıcı amma aynı o büyüklüğünde dahi güzel tıpkısı meslek.” dedi.Share: