Türk müderris, PRP yöntemini bir kayırıcı seviyeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

Hamur hücreyle otama üzerine geliştirdiği yenilikçi yöntemleri dünya çapında kullanılan Prof. Dr. Eray Copcu, PRP adına tanımlanan kandan elde edilen plazma ile tedavi yöntemini zenginleştirerek ayrımsız adım öteye taşıdı.

İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan asıl göze elde etmeyi sağlayıcı SARHOŞ adı sunulan tedavi yöntemiyle 2019’bile patent alan Copcu’nun bu yöntemi BENDE, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya ilkin olmak üzere 20’den aşkın ülkedeki bedii uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa esenlik ve güvenlik işareti CE ile Kore Gıda ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını düzlük yöntemin ardından araştırmalarına devam eden Copcu, kullanımı çokça geniş olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini müstakbel çekmek için faaliyet yaptı.

Kişinin kendi kanından elde edilen plazma ile göze yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu artıran bire bir yöntem geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten haddinden fazla varlıklı plazma” adını verdiği buluşu için FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek bir uygulamada kireçlenme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon kabil hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar elde eden Copcu, yağ tamamıyla SARHOŞ yöntemi ile nefes hepten PvRP yöntemini birleştiren çalışmalar üstelik yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın hastalık olduğu bazen hastalıklarda üstelik bu yöntemin iyileştirici etkisini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te düzenlenen Arsıulusal Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden aşkın selen insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini üstelik yürüten Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel otama yöntemine geçişin yaşandığını, eskimemiş dönemde iyileştirici göze ile vücudun kendini düzeltme potansiyelinin göz önüne alındığına ilgi çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta tamir edilmesi müstelzim rastgele alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan çekmek için bilcümle beğenilen uygulamalarında, boyunda ve ahali rejenerasyonunda kullanıyoruz. Bicik konstrüksiyonunda berenarı sık yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, el ortada kireçlenme olarak tanıdık osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla otama edilemeyen durumlarda en çokça gelecek vaat fail yaklaşım bu. Sonuçta cisim kendini tamirat mekanizmasına ehil.”

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide makbul hücrelerin elde edildiği zaman kâmilen uygulama olan PRP tekniğini geliştirme çalışmaları sonucu aynı kit ve yöntem tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile KUL’deki fen dünyasında iri yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin ayrımsız kadem ilerisi olduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk kez tanımlanmış olan ‘trombositten çokça varlıklı plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çokça mahdut tıpkı kit ile normalin 25 cani büyüklüğünde trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye niteleyerek konuştu.

Bu otama yöntemini saç restorasyonu, yüz, sorumluluk ve el bölgesi bedii uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplam yaklaşık yarım yamalak saat sürdüğünü aktardı. Tedavide başarı oranının yüzdelik 95 kendisine ölçüldüğünü aktaran Copcu, kimyevi yön kullanmadığı üzere yan etkiye rastlanmadığını anlatım etti.

Akciğer tedavisi amacıyla araştırı sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a vabeste hastalıkların tedavisinde birlikte kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese da az daha mecmu dokularını etkiliyor ve tıpkısı yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin tendürüst erkeklerde yüzde 60’tan çok saç kaybı oluyor. Yemeden Içmeden benzeri uygulamayla saçlar hesabına getirilebiliyor. Şu dakika araştırı namına görgül bitmeme fail tıpkı yöntem var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve ağız ağıza düzeltmesini hedefliyoruz. Bu sıradan çok iri aynı kıvrılma olacak. Zira hele akciğerde Kovid-19 dolayısıyla maslahat varsa bunun düzeltilmesi fakat ve ancak hakeza bir yöntemle olacak.”

Share: