Türk şefler, Aşçılık Acun Kupası’nda gaye yükseltti

Türk şefler, Lüksemburg’da düzenlenecek Aşçılık Dünya Kupası’nda henüz geçmiş elde ettikleri 11 madalya rekorunu delmek üzere savaşım verecek.

Acun Gastronomi Enstitüsü Türkiye Delegesi ve Gastronomi Derneği Başkanı Emrah Köksal Sezgin, AA muhabirine, Türk mutfağının ve Küçük Asya lezzetlerinin uluslararası temsili anlamında mehabetli bir organize olan Aşçılık Acun Kupası için 28 şefle hazırlıkları sürdürdüklerini bildirdi.

Lüksemburg’da dört yılda tıpkısı planlı ve 70 ülkeden takım ve şeflerin hünerlerini sergilediği yarışmanın gastronomi alanında arz prestijli yarışmalardan biri olduğuna bel fail Sezgin, Gastronomi Derneği takımı kendisine 2018’deki yarışmada 11 zer madalya alarak koskocaman başarılara imza attıklarını ifade etti.

Sezgin, bu sene 25-29 Kasım’da yapılacak yarışmaya acun genelinde kestirmece 2 bin şefin katılımının beklendiğini aktardı.

Sezgin, şöyle bitmeme etti:

“Bu yarışmalarda geçmiş rekorlar bize ait olduğu amacıyla çalışmalara çokça erken başladık. Bayrağımızı dalgalandırmak çokça kocaman, iri tıpkısı hava. Hem iyicene sanatlar kategorisinde yarışacağız hem de Aydın’ımızın sunma nadide ürünleri zeytin, zeytinyağı, incir, çilek kabilinden ürünleri kullanarak türlü yemekler hazırlayacağız. Şimdiden kampa girdik.”

2018 yılındaki yarışmaya 28 kategoride katıldıklarını, 11’inden altınla döndüklerini dile getiren Sezgin, “Acun kupasında tıpkısı Türk ekibinin elde ettiği arz aşkın madalyaydı. Şimdi 28 şefle 30 kategoride katılıyoruz. Bu sene haddinden fazla elan iddialı gidiyoruz bu yarışmaya, 11 madalya rekorunu kıracağız. Katılan ülkeler beyninde bildirme fazla değerli madalyayı alarak ülkemize dönmeyi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk mutfağının geleceği

Yurt dışından Türkiye’ye gelenlerin Türk mutfağını çokça beğenmesine karşın az dışındaki menülerde Türk yemeklerinin beş altı bulunduğuna belen eden Sezgin, bu soy organizasyonlarla dünyanın dört bir yanındaki menülere Türk lezzetlerini eklemeye hız ettiklerini dile getirdi.

Türk mutfağının skala kendisine dünyanın yer şanlı mutfaklarından biri olduğunu, seçkin ülkeden insanın bu mutfakta damak tadına akıllıca bire bir yayın bulmasının mümkün olduğunu anlatan Sezgin, yöresel lezzetleri acun sahnesine taşımaya hususi ehemmiyet verdiklerini sözlerine ekledi.Share: