Türk Silahlı Kuvvetlerinden Irak’ın kuzeyindeki Asos’a gelgel harekatı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri, iki devir önceki hava harekatı ile 140 kilometre istek girdi, Asos’ta teröristlere ilişik in, melce ve güya karargahlarının bulunduğu 16 hedefi şişman bire bir başarıyla vurdu.” dedi.

Bakan Akar, Şırnak’ta düzenlediği matbuat toplantısında, terörle uğraş eskimemiş dönemin 24 Orak Ayı 2015’te İkiyaka Dağları’ndaki operasyonla başladığını hatırlattı.

Terör belasından kibar milleti kurtarmakta kararlı olduklarını belirten Akaret, “Yıldırı örgütü PKK/ YPG hiçbir antlaşma Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir.” diyerek konuştu.

Terörist az daha hedeflerinde orasının yer aldığını vurgulayan Akar, “Başta Irak ve Suriye atılmak üzere, tam komşularımızın toprak bütünlüğüne, emir haklarına akıbet basamak saygılıyız. Suriyeliler, Iraklılar, bizim kardeşimiz. Onlarla sorunumuz yok. Bizim meselemiz teröristlerle. Tığ teröristlerin peşindeyiz. en son yıldırıcı süreduran hale getirilinceye kadar birlikte bu uğraş bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

El operasyonlarının sonuncusu El Kilit’in balaban bir başarı, azim ve kararlılıkla devam ettiğini aktaran Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri, iki devir evvel dahi hava harekatı ile 140 kilometre istek girdi, Asos’ta teröristlere ait mağara, barınak ve güya karargahlarının bulunduğu 16 hedefi iri bir başarıyla vurdu, halel etti.” bilgisini verdi.

Yapılan operasyonlarla “girilemez” denilen yerlere komandoların bir tane biricik girdiğini tabir eden Akar, şunları söyledi:

“İster Irak’ın kuzeyinde adı PKK olsun gerek Suriye’nin kuzeyinde adı YPG olsun bunların bütünü aynıdır, bütünü teröristtir. Bunlar, 85 milyon vatandaşımızın güvenliğine, birliğine, beraberliğine gözdağı olan hainlerdir, alçaklardır. Türkler ve Kürtler kardeştir. Türkler ve Kürtler yüzyıllardır ekmeklerini bu arada paylaştı, bu vatanı bu arada kurup, canlandırma ettiler. Biriz, beraberiz, biricik pres, tek yüreğiz. Bu vatanı bu arada kurduk, beraber savunduk. Canımızı birlikte ortaya koyduk. Bunun farkında olalım. Teröristlerin arazide yapamadıklarını, aramıza fitne sokmak aracılığıyla birliğimizi beraberliğimizi bozmaya çalışanlar var. Bu konuda titiz olmamız gerekir.”

Terörle mücadelede istikrar mesajı de veren Akar, “Teröristlere ki destek verirse versin, arkasında ki olursa olsun mücadelemiz kalan bire bir yol ve tempoda, taarruzi bir ruhla bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Bakan Akar, TSK’nin parçalanmamış faaliyetlerinde hem planlama hem yürütme safhalarında sivillere, tarihi, dini, kültürel yapılara, çevreye kötülük doğramak üzere hiçbir ordunun göstermediği hassasiyeti gösterdiğini de kaydetti.

Share: