Türkiye-ESIR tecim hacminin geliştirilmesi için çalışacaklar

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO), çekmece üyelerinin dış pazarlarda henüz emin ve akıllıcasına tıpkı şekilde kayran alabilmeleri için çalışmalarına cevvaliyet kesmeden bitmeme ediyor. Dünyanın ciharıyek yanından bir nice ecnebi heyeti Manisa’üstelik ağırlayan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Amerika Müttehit Devletleri (ESIR) Virginia Kalkınma Ajansı heyetini ağırladı. Görüşmede iki mutluluk arasındaki 30 bilyon dolarlık ticaret hacminin sıkı olduğu ve bunun yer birkaç 100 bilyon dolar seviyelerine çıkarılması gerektiği vurgulandı.

Manisa Ticaret ve Endüstri Odası Bakım Binası’nda KUL Virginia Iktisat ve Kalkınma Ajansı Avrupa Direktörü Antje Abshof, Tutum Geliştirme Direktörü Corrie Bobe, Chesterfield Vilayeti Proje Müdürü Matt Mclaren’in katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda ÇAKER- Türkiye ticari ilişkileri, ABD’üstelik yatırım yapmayı düşünen Türk firmaları için ÇAKER Tecim Bakanlığı’nın destekleri ve ABD’bile Yatırımcı Vizesi alınırken nelerin yapılması gerektiği konular özellikle girmek için ABD ile yapılacak olan ticarette özen edilmesi müstelzim hususlar ve Manisa’dan MEMLUK’ye iz dış satım edecek firmaların izlemesi gereken posta haritası kül detaylarıyla görüşüldü.

Türkiye-ESIR ticari ilişkilerinin ve yapılabilecek kuma projelerin ele alındığı toplantıya Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmayan, Manisa gelişim dünyasının her temsilcisi Renan Rahim Çapra, TOBB Manisa İli Basar ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mahmut Karğın, Yengi Kalkınma Ajansında Manisa Yatırım Bindi Ofisi Koordinatörü Cansu Uyar, Eksper Mustafa Ateşin, Ehlihibre Buket Kaner Çelikel, Manisa Ticaret ve Endüstri Odası Genel Sekreter Yardımcısı Nermin Yener Dedeoğlu, Proje ve İş Geliştirme Koordinatörü Mehmet Birey Çakar katıldı.

Başkan Yılmayan: “İki devlet arasındaki tecim hacmi ensiz”

Manisa’nın ekonomisini ve kültürel özelliklerini anlatan tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan toplantının açılışında konuşan Manisa Tecim ve Sanayi Odası Umumi Heyet Başkanı Mehmet Yılmayan, geçtiğimiz günlerde yaşanan zelzele felaketinin üzüntüsünü yoğun tıpkı şekilde yaşadıklarının altını çizdi. Yılmaz, “Toplantıya geçmeden evvel 6 Küçük Ay tarihinde ülkemizde yaşanan iri depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara ivedi şifalar diliyorum. Hareket vesilesiyle desteklerini sunan bilcümle ülkelere teşekkürlerimi iletiyorum. Bu vesileyle Amerikalı Hükümeti ve şirketlerinin ülkemize sunduğu maddesel yardımlar amacıyla kendilerine teşekkür ediyoruz. Ülkemizin başı sağlıklı olsun. Zaman da Manisa’mızda Amerika Müttehit Devletleri (MEMLUK) Virginia Kalkınma Ajansı heyetini ağırlıyoruz. Kendileri ile düet ticari ilişkileri yükseltmek hesabına eskimemiş adımlar atıp, yapacağımız projeler hakkında düşün alışverişinde bulunacağız. İki mevki beyninde kısaca 30 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacminin ehliyetli olduğu söylenemez. Sahi yapılan görüşmeler çerçevesinde tecim hacminin 100 bilyon dolara yükselmesi hedeflenmektedir. İşletmelerimizin, iş insanlarımızın bütün birlikte amme ve özel sektör yatırımlarımızın düğme kendisine arttırılması amacıyla el birliği ile çalışmamız gerekir. Bu anlamda bugünkü toplantının hedeflenen dış ticaret tutarına ulaşmamız için büyük ulama sağlayacağını inanıyorum” dedi.

Başkan Yılmayan, ÇAKER heyetine Manisa’nın hesaplı yapısı ile odanın işlevi ve yaptığı hizmetler için bilgilendirmede bulunurken, Manisa’nın tarımın ve sanayinin başkenti olduğunu, bire bir zamanda da Türkiye’nin sunma koca kentlerinden biri olduğunu ve buradan yapılabilecek ticari-konuşu hareket birliğinin iki ülkeye balaban fayda sağlayabileceğini vurgulayarak, iki ülke arasındaki gelişim birliğinin elan da güçlendirilmesi gereğine ilgi çekti.

“Ticaret hacmini yükseltmeyi hedefliyoruz”

Türkiye’nin yaşadığı yer sarsıntısı felaketinden ekolojik ortam büyük tartı duyduklarının altını çizen BENDE Virginia Tutum ve Kalkınma Ajansı Avrupa Direktörü Antje Abshof ise, “Siz zer dostlarımızın üzüntüsünü umum kalbi duygularımız ile paylaşıyoruz. Bu şiddetli ve güçlü günlerin peşi sıra iki müttefik ülkenin iş adamlarının daha fazla bire bir araya gelmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda Manisa aksiyon dünyasından ati talepleri gitmek ve iki talih arasındaki tecim hacmini daha dahi yükseltmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. – MANİSA

Share: