Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası başladı

Bayburt Valiliği, Uray Başkanlığı, Bayburt Üniversitesi ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) işbirliğiyle planlı “Türkiye El Oyunları Federasyonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonası” başladı.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Busenaz Sürmeneli Spor Salonu’nda planlı şampiyonanın açılışında, güzelce bire bir organizasyona aile sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bayburt’un halk oyunları üstüne Türkiye’da çokça koca başarılara imza attığını belirten Epcim, “Bayburt barları dediğimiz el oyunlarımız haddinden fazla iddialı, haddinden fazla sunturlu oyunlar. Bugün Türkiye’nin seçme yerinden gelen çok değerli umum oyuncusu gençlerimiz var. Sevgili gençlerimizi ahali oyunlarımıza, milli kültürümüze topluluk çıkmalarından çevre kutlama ediyorum. çıktı de Bayburt namına bu ve tıpkı etkinlikleri değme antlaşma yapabileceğimizi anlatım ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci da Bayburtlular namına Anadolu’nun gelişigüzel bölgesinden gençleri ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Tığ kavim namına bahtiyar olduğumuz antlaşma dilimlerinde amerikan bar tutarız, halay tutarız, horon tutarız, zeybek oynarız. Tığ bahtiyar olduğumuz zamanlarda benzeri olmanın, bu arada olmanın ruhu içerisinde cereyan ederiz. Bugün burada Anadolu’nun dört bir yanından aramıza katılan arkadaşlarımız var. Tığ Bayburtlular namına böyle güzellikleri ilimizde görmekten balaban bahtiyarlık duyuyoruz.”

THOF Başkanı Suat Aksoy dahi şampiyonayı Bayburt’ta yapmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından yıldızlar anadan görme düzenlemesiz dalda Diyarbakır, Adana, Işıklı, Trabzon, Denizli, Erzurum, Van, Gaziantep, Sivas, Artvin ve Samsun yörelerine ilgili ahali oyunları gösterilerini sergiledi.

Açılış törenine, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, Cahillik ve Spor İl Müdürü Hiçlik Köse ile vatandaşlar katıldı.

Şampiyona, ferda gerçekleştirilecek yıldızlar geleneksel düzenlemeli peş yarışlarının ardından sona erecek.

Share: