Türkiye sevir güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında içki kesti

– Türkiye kele güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında içki kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası renkli görüntülere hayalet oldu.

Artvin ve ilçeleri başta koyulmak üzere Okumuş, Muğla ve Erzurum illerinde seçme yıl anadan görme kendisine planlı sevir güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu sene 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde kendi illerinde şampiyona olan boğar özel çağırma üzerine Kafkasör arenada kamet gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü eliyle, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında planlı 200 almanak geleneğe eş sevir güreşlerine İzmir, Görgülü, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den hep 68 boğa katıldı.

İki çağ süren güreşlerde kilolarına bakarak Pehlivanlar Mebde, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Kıç ve Yıldızlar ; Çıban, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, gelmek amacıyla 9 kategoride gerçekleşen güreşler çağ kesti. Türkiye şampiyonu olan kele sahibine 40 bin lira dürü verilirken Barbaros, Karayer, Marjinal, Makam, üzere enteresan isimler dikkat çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine bağımlı tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler üzere kampa giren Iye’den mevrut boğalar ve sahipleri eli sıkı ayrımsız hazırlık dönemi geçirdi. Sabah tutum ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, husye, mısır üzere özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Müfrit boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise gereklilik testine bağımlı tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada sahne aldı

Geleneksel sevir güreşleri üzere değişik illerden gelen boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak kendi kültürlerinde el oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise sarhoş oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince his mahmul anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde destan gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Işıklı, boğası yenilince şişman sıkıntı yaşadı. Boğam güreşince içimde ayrıksı bire bir ihtisas oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince çok üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor ama bizim amma bizatihi şişman boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası hars kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Güç burada yaptığı açıklamada, “bu yıl Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Münevver’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in pehlivan boğalarıyla kıyasıya uğraş edecek. Aynı firez kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler beyninde dinç ayrımsız ilişki oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması amacıyla elimizden mevrut desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Entelektüel Akçe bölgesinden güreşlere katılan Kağan Demirtaş ise, “Karadeniz ve Veli bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki ayrımlı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede haddinden fazla sunturlu etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda yunak hayayı. Etkinliğimiz çok güzel, insanlarımız çok pir, doğamız çokça güzel inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine kayran verdi.Share: