Türkiye, SIAL Paris’te katılımcı firma sayısında birinci oldu

– Türkiye, SIAL Paris’te murahhas firma sayısında bir numara oldu

PARİS – Türkiye, 119 ülkeden milli katılımın sağlandığı dünyanın arz balaban azık ve içecek fuarlarından SIAL Paris’te 345 firma katılımıyla birinci oldu.

Dünyanın aynı haddinden fazla ülkesinden 200 bine mümasil ziyaretçisi ve 7 bine yakın katılımcısı ile dünyanın yer iri uluslararası gıda fuarlarından biri olan Sial Paris Fuarı bu sene birlikte 15-19 Teşrinievvel 2020 tarihleri ortada kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuara bu sene 345 firma ile katılan Türkiye, SIAL Paris’te bire bir regülatör eliyle milli iştirak düzenleyen ülkeler ortada birinci mutluluk oldu. Türkiye dışından katılan özel Türk firmalarıyla gelişigüzel bu yıl Sial Gıda Fuarı’nda 300’e mail firma Türkiye’yi külah ediyor. İki yılda tıpkısı gerçekleştirilen fuarın milli katılımlar üzere ayrılan bölümünde Türkiye stantlarını 36 yıldır İstanbul Tecim Odası düzenliyor. Bu ortak alanda Türkiye’nin dört bir yanından katılan 270 Türk firması sergilik açarken, 75 Türk firması dahi SIAL’e ayrımlı salonlarda ferdî stantlarıyla katıldı.

Paris Sial Azık Fuarı’na katılan Akdeniz Hububat, Bakliyat, Semirtilmiş Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Umumi Heyet Başkanı Veysel Memiş, Sial Besin Fuarıyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Akdeniz Hububat, Bakliyat, Besili Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Namına buradayız. Bu sene ilk defa Sial Fuarı’na katılıyoruz. Burada standı sıfır üyelerimizin müşterileriyle ya da görüşmek istedikleri firmalarla ikili görüşmelerini yapmaları için standımızı açtık. Tıpkı zamanda birliğimize ilişik üyelerin bulunduğu bu broşürleri da birliğimizi ziyaret fail tanışık firmalarla buluşturuyoruz. Şu dakika haddinden fazla adamakıllı tıpkısı başlangıç yaptık. Hem ürünleri tanıtıyoruz hem dahi tıpkı taraftan tadım etkinliğimize bitmeme ediyoruz. Fena Hâlde bire bir kelle oldu. Dilerim ilerleyen dönemlerde daha değişik etkinlikler dahi peki “dedi.

İstanbul Tecim Odası olarak, Sial Gıda Fuarı’na güzeşte yıllarda olduğu kadar bu seneki Fuar için katılımı kombinasyon fail ve firmaların organizasyonunu özne İstanbul Tecim Odası Umumi Heyet Sayman Üyesi Ahmet Özer, Paris Sial Besin Fuarı’ndaki beklentilerinden söz ederek, “Bu yıl Milil yerine 270 firma katılımıyla tarihimizdeki arz efdal katılımı yaptık. Elan efdal bile olabilirdi ancak alanlarımızın yeterliliği bu büyüklüğünde olduğu amacıyla bu kadar katılımcımızı getirebildik. Kâh firmalarımızın öz ferdî katılımları üstelik kâin. Amma bizim katılımımız mutluluk çapında her şehirden hele İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Ankara sıralamasıyla gitmekte olup bir anda acilen her şehrimizden katılımcımız geldi. Sial Besin Fuarı’na Türkiye’den Katılan Tecim Odaları Türk mutfağı tanıtımı yapıyorlar. Ücretsiz yerine çeşni ikramda bulunuyorlar. Geçen yıllarda baklava, şekerli ikramlarımız oldu. Amma bu kere kim katılımımızda henüz ince paydaşlık gerçekleştirdik. Çokça de tabiat aldığını gördük, pir ayrımsız uygulama oldu. İstanbul Ticaret Odası bünyesinde katılanlar bakım kalitesi anlamında çokça memnunlar. Fakat bu Fransa’daki bir miktar petrol kısıtlaması yüzünden sabah saatlerinde tıpkısı serinlik oldu, derya yoktu, fakat şu anda gördüğümüz kadarıyla gayet vahim bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

Share: