Türkiye tıpkısı anda iki mevsimi yaşıyor! Doğu’nun yüksek kesimlerinde kar yağışı canlı olurken, ülkenin tıpkısı kısmı ise denize girmeye devam ediyor

Unesco Acun Mirası Geçici Listesi’nde yer düz Korykos Antika Kenti’nin genişlik majör parçası olan Sazak’in Efdal ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde sezonun bitmesiyle çokluk azalsa birlikte Teşrinievvel ayında de rabıt görüyor. Albeni sıcaklığının 26 derecelerde olduğu kentte özellikle Rusya olmak için aynı haddinden fazla ülkeden tatilciler ile hafta sonunu kıymetlendirmek amacıyla kasaba illerden gelenler deniz ile güneşin keyfini çıkardı.

KASIM AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE DENİZE GİRİLEBİLİYOR

Bir çokça ilde hava sıcaklığının sıfırın altına indiğini Van, Erzurum, Kargaşa, Hakkari, Iğdır, Bingöl ve Tunceli kabil bire bir çok ilin efdal kesimlerine mevsimin önce kar yağışının yaşandığı belirtilirken, Mersin’bile Teşrinievvel kocaoğlan sonuna ayrıca Teşrinisani ayının ortalarına kadar denize girilebileceği ifade edildi.

DENİZ SICAKLIĞI 26 DERECE

Ilk Teşrin ayında olduklarını anımsatan Kızkalesi Firez ve Turizm Derneği Komutan Yardımcısı Mehmet Hoş Öztop,” Türkiye’nin tıpkı çok noktasında çekicilik sıcaklığının eksilerde ve kar, yağmurun olduğu şehirlerimiz çok çok, haberlerde izliyoruz. Mersin Ağacı, özellikle turizm cenneti Kızkalesi ve altın kum sarısının üstünde bulunduğumuz bekçi elan sıcak. Bahir sıcaklığı 26 merhale. Evcil ve ecnebi misafirlerimiz denize girmekteler, denizin tadını çıkartıyorlar. Henüz elan buralar anca soğumadı, gelen misafirler denizin tadını doya doya çıkartıyorlar. Genelde ülkemizde dinlence Temmuz ve Ağustos kocaoğlan kendisine öngörülüyor. O doğrultuda misafirler, insanlar izin alıp tatil yapıyor. Ama inanın Eylül, Ekimin sonu, ayrıca Kasımın 20’sine kadar tahammülfersa bire bir denizi oluyor. Deniz elan rahat, daha ısıdam ve elan adamakıllı” dedi.

RUSLAR SEZONU UZATTI

Bu sene sezonun uzadığına dikkat çekici Öztop,” Alelhusus mevrut misafirler Rusya ağırlıklı misafirlerimiz ağırlıklı bu sene, sezonun bile uzamasına etken oldu. Biz haddinden fazla mutluyuz onları burada ağırlamaktan, misafir etmekten. Seçme otelde en azından mihman var bu dönemde, bu bile istihdam açısından sezonun uzamasına hastalık oluyor. Bağımlı bu istihdamı sağladığımız içini işletmeciler adına mutluyuz” dedi.

Rusya’nın dışında ayrımlı ülkelerden üstelik gelenlerin olduğu bölgede tatilini nâkil İspanyol Daniel Rojas ise “2 devir evvel Mersin’e geldim. Tabi hem tarihi dokuya cemaat bire bir şehir bire bir zamanda gündeş benzeri şehir. Özellikle insanlar cana yakınlar, kendinizi çok yabancı hissetmiyorsunuz. Deniz da ülküsel tıpkısı sıcaklıkta, yüzdük bu bölgede. Yıpranmamış geldiğimiz için bire bir çok şeyi görmedik amma kendimizi tek ecnebi hissetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

SICAK OLMASI IRI AVANTAJ

Gurbetçi tatilcilerden,” Kırşehirliyim, yurtdışında kalıyorum Almanya’de Frankfurt’tan geliyorum. Bir Nice yol buraya geldim, Buraya gelmemin özelliklerinden biri da Türkiye’nin elit yerlerinden olması. Hele Kızkalesi’nin haddinden fazla temiz olması. Bütün domestik ve yabancı turistlerin buraya gelmesi. Özelikle kalenin güzelliği ve korunaklı olması çok hoşumuza gidiyor. Saf, güzelce, tehlikesiz tıpkısı meydan. Bu dönemde hamam olması büyük bir kazanım. Ben kendim ve eşim hesabına diyebilirim kim buraya gelmekten çok gönderme alıyoruz ve bahtiyarlık duyuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: