Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Geri 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı nedeniyle açıklamalarda kâin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile münasebat hakkında büyük açıklamalarda bulundu. Belgrad’dahi Suriyeli mevkidaşıyla ayaküstü kardeşçe ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’birlikte ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile bile gücük bir sohbetim oldu, o güruh marjında. Orada üstelik bu ülkenin bir tane menfaat yolunun politik uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, kim olursa olsun. Amma ayrıksı taraftan ters olan Suriyelilerle rejim beyninde barışın olması gerektiğini, Türkiye namına da böyle benzeri durumda bindi olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin yerey bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Suriye Heybet Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ait soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şu anda hakeza ayrımsız irtibat yok. Etraflı zamandır Putin ve Zalim yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin yararlı olacağını söylemişlerdi. Tıpkı vuzuh istihbaratlar beyninde görüşmeler olmuştu. Elan sonraları göz oldu. Demin yine başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Ekim 2021’de ayaküstü görüşüldüğünün açıklanmasının peşi sıra Gaziantep’e sınırlı Karkamış ilçesinin karşısında saha düz Suriye’nin Cerablus ilçesinde etkili Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline alın sâdır Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK IHTARNAME GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilgili açıklama eden Gaziantep Valisi Davut Gül, çizik kapısına seçkin saldırı girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya müdahale etmediğini söyledi. Suriyeliler marifetiyle protesto gösterisi yapıldığını ve SMO aracılığıyla sonlandırıldığını belirten Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı protesto gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin seçme müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı için özlük unsurları yoluyla havaya kırıcı edilerek gösteri sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.Share: