Türkiye’nin yerel peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Valilik, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Sanayi Odası hareket birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde dernekevi peynirler tanıtıldı.

Yurdun türlü mülk ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, dernekevi peynirler bire bir araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, marka oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” kendisine bildik gravyer peyniri başta tutmak amacıyla bir nice çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin ayrımlı illerinden getirilen kestirmece 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Genel Sekreteri Nurullah Yağız, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış tıpkı kent olduğunu rapor ederek, “Tahminî 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı daha ati göndermek, uluslararası boyuta germek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi dolayısıyla 2.’sini bu sene yaptık. Amacımız anadan görme ağıl getirip ulusaldan uluslararası boyuta çıkartmak.” diye niteleyerek konuştu.

Festivali büyüterek dünyada gürültülü getirecek benzeri ağıl getirmeyi amaçladıklarını anlatan Kara, “Burada 50 cins peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi berenarı gür. Fesstivali turizm materyali kendisine Kars’ın turizm değerleri arasına başlamak istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: