Türkiye’nin yüzde 9’luk patates ihtiyacını Yabani Armut karşılıyor

Türkiye’nin yüzdelik 9’luk patates ihtiyacını Çakal Armudu karşılıyor

35 bin dekar alandan 170 bin titrem im bekleniyor

BİTLİS Bitlis’in Yabani Armut ilçesinin varlıklı ve geniş ekincilik arazilerinde üretilen kumpir, Türkiye’nin yüzde 9’luk ihtiyacını karşılıyor.

Türkiye’nin yüzde 9’luk patates ihtiyacını karşılayan Ahlat’ta bu sene 35 bin dekar alandan 170 bin titrem im bekleniyor. Tarlalarda kumpir hasadı fail çiftçileri mülakat eden Çakal Armudu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nihat Izdırap, Ahlat’ın tarımıyla hele Şark Anadolu’de dolay plana sâdır ayrımsız ilçe olduğunu söyledi. Keskin, “Türkiye’nin patates ihtiyacının yüzdelik 9’u ve sıska fasulye ihtiyacının yüzdelik 8’i yemeden içmeden Ahlat’tan karşılanmaktadır. Bu yıl 170 bin ton patates rekoltesi bekliyoruz. Haddinden Fazla şükür çiftçilerimiz hem verimden hem kaliteden akıbet evre mutlu. Bağımlı yer koskocaman amil seçme zaman dile getirdiğimiz üzere çiftçilerimizin kabiliyetli olmasıdır. Bu sayede tığ Gün Doğusu Anadolu’daki tamlık illerin patates ihtiyacını karşılamakla beraber çoğu ürünlerimizi birlikte yurt dışı pazarlarına sunmaktayız. Bu sene 35 bin dekar alanda kumpir üretimi yapıldığı ve bu alanlardan 170 bin titrem civarında iz beklentimiz var. İlçemizde 15 çeşidin üzerinde ayrımlı kumpir tohumuyla patates tarımı yapılmaktadır. Tabi burada tığ hemen yemeklik yerine düşünmüyoruz. İnsanların ihtiyaçlarına ve damak zevkine göre cipslik, yemeklik ve kızartmalık tevessül etmek amacıyla kombine çeşitlerle kumpir üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

İlçenin Taşharman köyünde kumpir üreticiliği fail Ecebettin Karakaya birlikte, “Bu yıl ki hasada başladık. Şu anda kul işçilerimle bu arada hasat yapıyorum. Haz cinsi ektiğim patatesimizin hasadını yapıyoruz. 60 dönüm saha ektim ve ayrımsız dönümden 5 tona andıran nişane hasat ediyorum. Bu birlikte kestirmece 300 titrem ürüne tekabül ediyor. Şükürler olsun sabık yıla bakarak çokça güzel tıpkı ürün aldık” diye konuştu.

Share: