Türü siper altındaki vaşak, köpekten korkup ağaca tırmandı

Türü himaye altındaki vaşak, köpekten korkup ağaca tırmandı

TUNCELİ – Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için dünyada ve Türkiye’de bir numara paye himaye altında mevcut vaşak, Tunceli’de görüntülendi.

Tunceli’nin Pertek ilçesine vabeste Yamaçoba Köyü’nde hayvancılık özne Behzat Emik kırsal alanda köpeklerden kaçarak ayrımsız ağacın üstüne sâdır hayvanı ayırt etti. Ağaca doğru Emik, bunun nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu amacıyla Acun Huy ve Katıksız Kaynakları Siper Birliği al listesinde düzlük alan vaşak olduğunu gördü. Emik vaşağı cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.

Köylerinin civarında henüz geçmiş vaşağa denk gelmediklerini dile getiren Emik, “Köpeklerden korktuğu üzere ağaca tırmanmıştı. Esirgeme altında kâin hususi bir efsanevi olduğunu biliyordum. el telefonu kameramla kaydını aldıktan sonradan uymazlık görmemesi üzere köpekleri bölgeden uzaklaştırdım. Tıpkı süre açıktan izledim. Köpeklerin gittiğinden güvenli olduktan sonradan ağaçtan inerek rustik alana akıllıcasına gitti ve gözden kayboldu. Özellikle bu tür nesli kızdırma altında mevcut melez hayvanları olmak için herkesin doğaya erbap çıkması gerekiyor” dedi.

Share: