Turuncu kategorideki PKK’lı teröristin yargılanmasına başlandı

Siirt’te aynı askerin şehit edildiği olaya katıldığı, Diyarbakır’de 8 polisin yaralandığı saldırının talimatını verdiği gerekçesiyle Terörden Arananlar Listesi’nde turuncu kategoride yer alan “Lilit” kod ünlü PKK’lı terörist Eş Dağtaş’ın yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 4. Kilolu Ukubet Mahkemesindeki duruşmaya, 6 ayrı suçtan 2 öğün ağırlaştırılmış müebbet ve 171 yıldan 276 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Dağtaş, mevkuf bulunduğu Tarsus Kadın Sadık Ceza İnfaz Kurumu’ndan Patırtılı ve Kaynak Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık Dağtaş, mahkeme heyetinden savunma üzere süre istek etti.

Cumhuriyet savcısı da sanığın tutukluluk halinin devamı yönünde düşünüm bildirdi.

Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı erteledi.

İstenilen ceza

İddianamede, tutuklu sanık Bayan Dağtaş için “devletin birliği ve büyüklük bütünlüğünü uydurmak”, “kişinin yerine getirdiği kamu görevi dolayısıyla kasten çivilemek” suçlarından 2 kere ağırlaştırılmış müebbet, “kişinin yerine getirdiği kamu görevi zımnında bile bile öldürmeye girişim”, “amme malına zarar vermek”, “korkulu maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya ahali değiştirmesi” ve “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun’a aykırılık” suçlarından 171 yıldan 276 yıla büyüklüğünde mahpushane cezası isteniyor.

Kocaköy ilçesi Yazıköy Mahallesi’nde 26 Ağustos 2021’de güllabi marifetiyle planlı operasyonda yakalanan Dağtaş tutuklanmıştı.

Share: