Üç branşta yarışan zinde sporcunun hedefi iri

Wushu branşında yıldızlarda Avrupa şampiyonu olan İzmirli 13 yaşındaki Adar Sövme, benzeri başarıyı muaythai ve kick boksta bile nüfuz etmek istiyor.

Menemen ilçesinde kilogram problemleri dolayısıyla spora başlayan koşa kardeşini izlemeye gittiği spor salonunda wushu ile 8 yaşında tanışan Adar Kalay, sabık sürede 5 yılda birçok defa Türkiye birinciliğine uzandı.

Ortaokul öğrencisi Sövme, geçen mayısta Bulgaristan’da gerçekleştirilen Avrupa Wushu Şampiyonası’nda yıldızlarda kızıl madalya kazandı.

Aynı zamanda muaythai ve kick yumruk oyunu branşlarında birlikte müsabakalara katılan canlı sporcunun hedefi bu üç dalda da arsıulusal başarılara imza kovmak. Haftanın 7 günü antrenman fail Sövme, antrenörünün planlaması doğrultusunda muaythai, kick yumruk oyunu ve wushu çalışıyor.

Mabeyin ayında Malezya’da gerçekleştirilecek Acun Wushu Şampiyonası’na hazırlanan İzmirli sportmen, birincilik kürsüsüne çıkmayı hedefliyor.

“Benden büyüklerle egzersiz yaptırıyorum”

Küfür, AA muhabirine, spora başlamasının tesadüfe dayandığını fakat çokça fiilen yoluna bitmeme ettiğini anlatım etti.

Haftanın 7 gününün spor salonunda geçirdiğini anlatan Sövme, “Kişi yaşıtlarım olmadığı için benden büyüklerle idman yapıyorum. Bulgaristan’daki wushu şampiyonasında Bosna Hersekli rakibimi yenerek birinci oldum. Hedefim acun şampiyonu tutmak. Bu kamer sonunda Türkiye Muaythai Şampiyonası var. Orada da bir numara olursam o devir 2 branşta acun şampiyonasına katılmaya hak kazanacağım. Antrparantez kick boks da yapıyorum. Bu üç branşta dahi ismimden kortej ettirmek istiyorum.” dedi.

Antrenör Hak Afşar bile Menemen Belediyesi bünyesinde 130 sporcuya muaythai ve wushu yaptırdığını, bunlar ortada Türkiye ve Avrupa şampiyonlarının olduğunu söyledi.

Adar Kalay’ın 5 yıl önce kendilerine katıldığını anlatan Avşar, “Ilk ikizi geliyordu. Sonra Adar dahi gelmeye başladı. Biraz şampiyonaya götürdüm kudretli oldu. Elimizden gelen desteği veriyoruz. Türkiye ve Avrupa şampiyonu oldu. Adar 13 yaşında amma 16-18 yaşındakilerle idman yaptırıyorum. Özlük yaş grubunda rakip bulamıyor ve daha bile canlı olsun istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: