Uğurlu Bingöl’den, Yakıt Yardımlarıyla İlgili Soruya “Maliye Bakanlığı Biliyor” Yanıtını Veren Icra Vekili Yanık’a: “Peki Siz Ne Yapıyorsunuz”

MAHİR BAĞIŞ

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Kükremek Acılı, CHP Ankara Milletvekili Uğurlu Bingöl’ün gerekseme sahibi ailelere yapılan yakacak yardımı ile ilişik soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye Kömür İşletmeleri Umumi Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı işaret etti. Tekin Bingöl, “Deniyor ki ‘Kömür miktarını Hazne ve Maliye Bakanlığı belirliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü da kömürün sevkiyatını yapıyor.’ Olur siz hangi yapıyorsunuz? Benim sorularım bunlar değil kim. Benim sorularımla alarga yakından ilgisi olmayan cevaplar ve bu sorulara bu yanıtlar verildiğinde anlaşılıyor ki kendinden akıllıcasına atanmış bakanlar, sırtlarını saraya dayadıkları amacıyla tıpkısı milletvekilinin rehavet duygusu içinde sordukları sorulara de cevap vermeyecek bir burun sergiliyorlar” dedi.

Uğurlu Bingöl, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Deniz Kederli’a, gerekseme sahibi ailelere 2021 ve 2022 yılında hangi büyüklüğünde yakacak yardımı yapılığını, müzaheret üzere birçok yurttaşın başvurduğunu sordu.

Vekil Yanık, “İhtiyaç sahibi hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden bedelsiz yerine gerçekleştirme edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılmaktadır. Hanelere dağıtılacak kömür miktarı, bölgenin abuhava koşulları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınarak Hazne ve Maliye Bakanlığı’nca belirlenmektedir” yanıtını verdi.

Tekin Bingöl, Nazır Acılı’ın yanıtını ANKA Bilim Ajansı’na değerlendirdi. Bingöl, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bakanların kendilerine yönetilen sorulara verdikleri yanıtların istiğna edici olmadığını tabir ederek, “Atanmış bakanların resmi internet sitesinde duyurdukları çalışmalardan kendilerinin birlikte haberi yok” dedi.

“AÇLIK SINIRI DÜZEYİNDE DINAMIK İNSANLAR İÇİN, BAKIMSIZ OLUŞMAK BİLE BİR HAYALE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA”

Bingöl, Türkiye’dahi iktisadi krizin tıpkısı el sağlığı sorununa dönüşmüş olduğunu belirterek, “Mutfak enflasyonu artık götürüm edilemeyecek ayrımsız düzeye intişar. Akıbet tıpkısı yılda yüzde 137 artışla enflasyon, mutfaktaki yangını adeta evdeki yangına dönüştürmüş. Zaman kıtlık sınırı 7 bin 785 liralık ve el, anne harcamalarını da karşılamayacak durumda. Yokluk sınırı ise 25 bin 365 teklik. Bu yetersizlik sınırına baktığımızda milyonlarca açgözlü, açıkta olan ya birlikte kıtlık sınırı düzeyinde hayat dolu insanlar amacıyla, çorak kalkişmak da benzeri hayale dönüşmüş durumda” diyerek konuştu.

Bingöl, kış mevsimi dolayısıyla kira, faturalar ve araç ihtiyaçlarının konusunda bir üstelik istinas maliyetinin yurttaşlara dara olacağının altını çizdi. Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BAKANLIĞIN İNTERNET SİTESİNDEN İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELER İÇİN YARDIM YAPILDIĞI YAZIYORDU”

“Elektrikle, natürel gazla ısınmayı geçtik, sobada yakılacak kömür dahi 3 mezuniyet fiyatına başarmış durumda. Bu nedenle Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı’na ayrımsız soruyu yönelttim. Bakanlığın internet sitesinden ihtiyaç sahibi aileler üzere arkalama yapıldığı yazıyordu. Bunun üzerine ego da bu yardımların pekâlâ yapıldığını, şu temel kadar kaç kişinin başvurduğunu, miktarının ne olduğunu ve yardımların zahir dağıldığı kabilinden çok basit, çok beliğ ve cevaplarının çokça kıytırık olduğu sorular sordum.

“PEKİ SİZ NE YAPIYORSUNUZ”

Kadın görün kim cevaplar içeler acısı. Bütün bu yalınç sorulara bile cevap vermekten istinkâf fail ayrımsız atanmış bakanla alın karşıyayız. İşte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin atanmış bakanlarının ortaya koyduğu safiha bu. Benim bu sorularıma verdikleri yanıt iki tamam. Deniyor kim ‘Kömür miktarını Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri Umumi Müdürlüğü bile kömürün sevkiyatını yapıyor.’ Olur siz hangi yapıyorsunuz? Benim sorularım bunlar değil kim. Benim sorularımla uzaktan yakından ilgisi sıfır cevaplar ve bu sorulara bu yanıtlar verildiğinde anlaşılıyor kim kendinden doğru atanmış bakanlar, sırtlarını saraya dayadıkları için aynı milletvekilinin sorumluluk duygusu içre sordukları sorulara da yanıt vermeyecek tıpkısı gurur sergiliyorlar.”

TBMM’üstelik 2023 bütçesinin görüşüldüğünü ve bakanlıkların yurttaşlar üzere attığı adımları öğrenme hakkına erbap olduklarını vurgulayan Bingöl, şöyle konuştu:

“ATANMIŞ BAKANLARIN, RESMİ İNTERNET SİTESİNDE DUYURDUKLARI ÇALIŞMALARDAN KENDİLERİNİN BİLE HABERİ BULUNMAYAN”

“Bu nedenle da bu bütçe vatandaşların taleplerine karşılık verebilsin gayreti içindeyken önümüz kış dedik ve hemen kömür yardımlarıyla ait sorduğumuz soruları bile maalesef bu nev cevaplarla geçiştiren tıpkı anlayışa sahip bire bir bakanla cebin karşıyayız. Atanmış bakanların, resmi genel ağ sitesinde duyurdukları çalışmalardan kendilerinin üstelik haberi bulunmayan. Vatandaşı karda kışta itici odalarına metrukiyet edenler bilsin kim halkımız biçare değil. Tığ, değme dertlerinde onların yanındayız. Bizim sosyal belediyecilik anlayışıyla uray hizmetlerini iktidarın hep dayatmalarına rağmen yürüteç belediyelerimiz, bu konuda bile bilcümle imkanlarını zorlayarak vatandaşlarımızı ısınmadan yoksun etmeyeceklerdir. İlk seçimin ardından da vatandaşı 3 kuruşluk kömüre eksikli edenlerden mutlaka vatandaşımız o sandıkta hesabını soracaktır.”

Share: