Ultraviyole ışınlarından korunmanın deli dolu yolları

Yararı kadar zararı dahi olabilen gün ışınlarına cebin zaruri önlemleri alarak cildi destek olmak olabilir.  Begayet ya dahi kontrolsüz güneşlenmenin ciltte lekelere, kırışıklıklara üste ten kanserlerine etmen olduğu birçok ilmî çalışma ile kanıtlandığını tamlayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Saygınlık Çapkan, güneşten korunmanın yollarını anlattı.

Medicana Kadıköy Hastanesi Cildiye Uzmanı Uzm. Dr. Onur Çapkan, deriyi güneşin dokuncalı mor ötesi ışınlarından korumada nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu 3 başlıkta sıraladı:

“Doğrudan tarih ışığından kaçınmak: Gölgede kalmak maruz kalınan UV ışınını yüzdelik 75 oranında azaltır. Aptal telefonlarda hava şartları uygulamalarında dahi görülebilen UV indeksi bilgisi size kılavuzluk edebilir. Özellikle bu değer 3 ve cisim ise mutlaka korunma gerekir. (Uv fihrist: Dolaşma içerisinde zaman eksiksiz tepedeyken düz yüzüne ulaşması muhtemel ve zararlı olabilecek ışınım miktarı ölçeği)

“Güneşten yardımcı özelliği mevcut kıyafetler giymek

“Çağ koruyucular: Umumi adına 2 tür zaman apotr bulunur. Fiziksel ve kimyasal gün koruyucular.

“SEÇİLEN MAHSULAT ONAYLI, KALİTELİ VE GÜVENİLİR OLMALIDIR”

Fiziki gündüz koruyucular deriyi kalkan kadar korudğunu belirten Uzm. Dr. Çapkan, “Tarih koruyucular, ruz ışınlarını yansıtarak uzaklaşmasını sağlar. Deriden emilmezler. Hassas ten yapısına topluluk olanlar, bebekler ve hele gebelere yüzdelik 100 fiziki/mineral filtreli koruyucular tercih edilmelidir.  Fiziki çağ koruyucular titanyum dioksit ve çinko oksit kabil tabii mineralleri içerirler. Etkileri sürüldükleri anda başlar. Kimyasal gündüz koruyucular sünger gibi tarih ışınları emerler. Deriye uygulaması kolaydır ve parafin bakiye bırakmadan emilir. İçeriğinde oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate, octinoxate bulunabilir. Çok kilolu kullanımda sistemik emilimleri gösterilmiştir. Bu sebeple seçilen ürünler musaddak, birinci sınıf ve emniyetli olmalıdır” dedi.

RUZ APOTR SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sunma bir iki 30 dulda faktörlü gün koruyucuların yeğleme edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Çapkan, şu önerilerde bulundu:

“6 aydan şişman bebeklere ve gebelere yüzde 100 mineral süzgeç içeren devir koruyucular yeğleme edilmelidir. Yağlı ve muhtelit ciltlerde, akarsu bazlı mahsulat ya de jel formunda mahsulat seçilmelidir. Kuru ciltlerde krem formları, vücutta püskürteç ya birlikte benzen formları kullanılabilir. Bütün alanlara değer biçimde sürülmelidir.  Uygulanması gereken miktarı tenkis etmek himaye düzeyini koskocaman ölçüde azaltacaktır. Güneşten korunmanın devamlılığını çıkarmak amacıyla terledikten, yüzdükten yahut silgi ile kurulandıktan sonra aplikasyon işleminin tekrarlanması gerekir. Gündüz koruyucular güneşe çıkmadan 20 dakika önceki sürülmeli 2-3 saate ayrımsız tekrarlanmalıdır. Ruz koruyucular yekpare vücuda yüzdelik 100 sürülmediği ve bu kadar sık tekrarlanmadığı amacıyla uygulamada D vitamini üretimini engellediği bilgisi doğru değildir. Ayrıca D vitamini zinde beslenerek veya vitamin takviyeleriyle elan tehlikesiz biçimde alınabilir. Sıra ışınlarının elan dik geldiği 11 ile 16 saatleri arası güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Bu saatler dışında branş ve bacaklardan yalnızca noksan saatlik ruz maruziyeti günlük D vitamini üretimi amacıyla yeterlidir.”

DERİ KANSERİNİN SEBEBİ AYRINTILI SÜRELİ GÜN MARUZİYETİ

“Bildirme yoğun tanıdık kanserlerden olan kap kanserinden korunmada sıra koruyucularının etkinliği tartışmasızdır” diyen Uzm. Dr. Çapkan, şunları ekledi:

“Bazal hücreli karsinom, düz hücreli karsinom ve malign melanom amacıyla yeryüzü mefret risk faktörlerinden birisi korunmasız detayli devamlı ruz maruziyetidir. Apansız devir yanıkları, akarsu toplayan zaman yanıkları sunu zehir kap kanserlerinden biri olan malign melanom riskini pahal oranda arttırmaktadır. Ayrintili mütemadi biriken devir maruziyeti bazal ve müstevi hücreli deri kanseri riskini arttırmaktadır. Çocukluk çağında birlikte olsa tekrarlayan korunmasız sıra maruziyeti ve yanıkları doğacak yaşta görülebilecek ten kanserleri riskini belirtik biçimde arttırmaktadır. Bu sebeple korunmaya çocukluk çağında bile ilgi edilmelidir. Gündüz koruyucular UVA ve UVB korumasını tıpkı arada içermelidir. UVA derinin ast tabakalarına kadar iner; cilt yaşlanması, lekeler, kırışıklıklar ve cilt kanserleriyle ilişkilidir. UVB, derinin ense tabakalarını etkiler ve gün yanıkları ve cilt kanseriyle ilişkilidir.”

EVDE DA KORUNMAYA DEVAM

Gün koruyucularının daim kullanılması gerektiğini tabir eden Uzm. Dr. Çapkan, “Türkiye gibi 4 zaman tarih kayran ülkelerde ruz koruyucular yıl boyu kullanılmalıdır. UVA ışınları cam ve şalter camlarını geçebilmektedir. Bu sebeple korunmaya karı ortamında da devam edilmesi önerilmektedir. 15 esirgeme faktörlü nemlendiriciler üzere mahsulat karı içi kullanımda yeğleme edilebilir. Cilde zarar veren UV ışınları yüzdelik 80’e kadar bulutlardan süzgeç yerine dirimlik ve zararlı etkisini sürdürür. Bu sebeple bulutlanmış havalarda üstelik gün koruyucular kullanılmalıdır. Gündüz ışınları bahir, havuz evet dahi kar gibi yüzeylerden yansır bu nedenle gölgede bulunulsa da yaz -kış ruz koruyucular kullanılmalıdır. Kategorik kapela ve gündüz gözlüğü kullanımı de korunmaya eklenmelidir. Hassas ve düğümlü bir kap tipiniz varsa dermatoloğunuza danışarak makul ürünleri seçebilirsiniz” diye konuştu.

Share: