Üreticilere tohum ve fide desteği

Şırnak’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce düzenlenen ekincilik şenliğinde üreticilere kışlık sebze fidesi ve sertifikalı evlat desteği sunuldu

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen etkinlikte, Ekincilik ve Orman Bakanlığının Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında üreticilere yüzdelik 75 atıfet desteğiyle 500 bin göveri fidesi, 160 ton dahi sertifikalı döl dağıtımı yapıldı.

Vali Osman Bilimci, etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyada etkisini gösteren müstevli ile tarımın öneminin elan da anlaşıldığını belirterek, tarımın son yıllarda genişlik mehabetli sektörlerden biri haline geldiğini söyledi.

Tarımda teknolojiyi kullanıp, vatandaşları destekleyerek üretimi artırmayı hedeflediklerini dile getiren Âlim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cizre Barajımıza bildirme bodur sürede başlanıyor. Ovalarımız artık sulanacak. Şırnak’ın yüzdelik 40’ı orman görünüyor amma orman namevcut. Bu dağları kaynak anlamda ormanlaştırmalıyız ama vatandaşların yararlandığı ormanlar olmalı. Fıstık, koz, badem ve bölgesine göre zeytin. Eş çiftçilerimizle bu projeyi uygulamaya geçiriyoruz. Elkızı herhangi bir yeri ormanlaştıralım amma terör örgütünün yararlandığı ormanlar değil, vatandaşların yararlandığı, vatandaşa kazançlı gelir getiren ormanlar yazmak istiyoruz.”

Fide desteğine de değinen Bilim Adamı, bu desteğin üreticilere alımlı çalımlı olmasını diledi.

Âlim, “Burada hedef boşaltmak. Yurttaş yeter kim gelsin, seçkin projeye ivaz ayıracağız. Vatandaşların ayakta durabileceği aynı tümce kurmak üzere onları ekincilik, hayvancılık ve üretime yönlendireceğiz.” dedi.

“Hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma kazandırmak”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Selman Demirel üstelik proje kapsamında çiftçilere yüzde 75 hibe ile 160 titrem sertifikalı soy sop verdiklerini, amaçlarının tembel durumdaki arazileri tarıma kazandırmak olduğunu anlatım etti.

Geçen yıl 1200 dekar araziyi tarıma kazandırdıklarını anlatan Demirel, “Bu yıl hedefimiz 2 bin 500 dekar alanı tarıma vermek olacak. Bu gelişigüzel sene artarak devam edecek. Bölgemizde işsiz toprak bırakmayıncaya büyüklüğünde çalışmalarımız bitmeme edecek.” diye konuştu.

Tohum desteği kayran çiftçilerden Ahmet Özbey ise sunulan destek üzere teşekkür ederek, bu sayede etkisiz arazilerde ekim yapabileceklerini belirtti.

Share: