Uslu muvasala sistemiyle kazalara anında engelleme edilecek

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde ortaöğretim öğrencilerince tasarlanan ve TEKNOFEST’te birincilik ödülü olan düşüncesiz muvasala sistemiyle, kazazedelere erken müdahale edilerek fert kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Siverek Bilgi ve Danışma Merkezi (BİLSEM) öğrencileri ve öğretmenlerince muhtelif sensör ve uyartı ekranlarıyla tasarlanan fikirli ulaşım sistemi, kaymakamlık anında sağlık ve asayiş birimlerine hikmet verilmesini sağlıyor.

Kazalara bir zamanlar yapılacak müdahale ile birey kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenirken, uyarı ekranlarıyla da karayolunu kullanan sürücülere kaçıncı kilometrede kaymakamlık yaşandığı bilgisini aktarıyor.

Samsun’dahi düzenlenen TEKNOFEST’te ortaöğretim seviyesi Akil Erişim Yarışması’nda “Kodboy” takımının projesi birinci seçildi.

“Bizim biricik amacımız hayat örtbas etmek”

BİLSEM danışman öğretmeni Hazar Mustafa Özsüllü, AA muhabirine, sıfır denemelere karşın pes etmediklerini ve çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

İnsan hayatının haddinden fazla oylumlu olduğunu anlatan Özsüllü, şunları kaydetti:

“Bizim amacımız maltalık yetirmek. Gaziantep’te yaşanan ilçe bizim projemizin ne kadar mukteza olduğunu bize gösterdi. Zira orada kazanın olma nedeni geriden mevrut sürücünün kazayı önceden bilememesiydi. Projemizdeki görüntülük sebebiyle kazayı geriden mevrut sürücülere bildiriyor ve bu sayede da o güdücü gittikçe kaza olduğunu biliyor, hazırlık alıyor. Gerçekte bizim biricik amacımız hayat çevirmek. Projemizin birinci olduğunu orada öğrendik ki ‘Kodboy’ takımı sesli duyuru edildiğinde heyecanla sahneye çıkıp ödülümüzü aldık. Çokça mutluyduk ve bu mutluluğumuzu üstelik bütün Sivereklilerle paylaştık. Önümüzdeki günlerde projeyi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bağımlı bu kısımda biraz henüz şişman anten yapmamız gerekiyor, bunun üstüne yoğunlaşmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ise TEKNOFEST’in değişik dallarına müracaat yapmayı planlıyoruz.”

Projenin tasarımcı öğrencilerinden Methiye Zelal Demir ise yaptıkları araştırmada, otoyollarda gerçekleşen kazaların yüzde 65’inin ölümle sonuçlandığını ve bunların arasında kaza yerinin konumunun eksiksiz saptanamamasından kaynaklı erken engelleme sıkıntısının de düzlük aldığını söyledi.

Bu sorunun çözülmesi amacıyla yaptıkları çalışmanın TEKNOFEST’te birincilik almasının gelgel donör olduğunu anlatan Demir, şöyle devam etti:

“Biz birlikte bu soruna çözüm ulaşmak üzere şahsen kişi ürettiğimiz sensörleri bariyerlerin arkasına yerleştirdik. Bu anten sebebiyle kazanın tamlık kendisine nerede ve hangi şiddette gerçekleştiğini sağlık ekiplerine ve vacip birimlere usa vurma olarak vukuf gönderebiliyoruz. Sonunda aradaki bildirişim ve vaziyet belirleme kabil aşamaları ortadan kaldırdığımız için süreci hızlandırmış oluyoruz. Böyle yarayışlı benzeri projeyle binlerce takımın arasından bir numara karşılaşılmak bizi az çok mutlu etti ve bununla çekicilik duyduk. Kesinlikle bu şekilde bırakmayı düşünmüyoruz. Lazım birimlere gelişigüzel makule sunumu yapıp oldukça hayata geçirmek üzere ceht gider edeceğiz.”

Projenin yerel imkanlarla tasarlandığını belirten proje tasarımcısı öğrencilerinden Mehmet Enes Akçiçek birlikte amaçlarının herif hayatını temas şeyin üstünde ağrımak olduğunu söyledi.

Yaptıkları projeyi elan üstelik ihya arzusunda olduklarını tamlayan Akçiçek, “Projemizin amacı otoyollarda gerçekleşen kazaları zaman kaybetmeden çabucak tespit edebilmek. Projemizin maliyet durumuna değinecek olursak ‘âdem hayatından kızıl mi?’ diye benzeri bilcümle kurabilirim amma öncelikle çok ilçe olup birlikte görünmez ve şiddetli ilçe olan yerlerden başlayıp bu projeyi olabildiğince genişletmeyi planlıyoruz. Bir Numara olduğumuz için çok mutluyuz, bu birinciliği Siverek’imize getirmenin gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.Share: