Uydu takibinde en etraflı süre izlenen “Caretta Caretta Tuba” 17 bin 500 kilometre el gitti

Dalyan’daki Deniz Kaplumbağası Araştırı Istirdat Iyileştirme Merkezi (DEKAMER) görevlilerince uydu strateji cihazı takılarak 3 yıl önce denize bırakılan deniz kaplumbağası “caretta caretta Tuba”, 3 yılda 17 bin 500 kilometre kat itmam etti ve halen yolculuğuna bitmeme ediyor.

Muğla Dalyan’daki DEKAMER’in, TUI Care Vakfı desteğiyle 28 Ağustos 2019’dahi peyk izleme cihazı takarak denize bıraktığı ve “Tuba” adı verilen 25-30 yaşlarındaki caretta caretta, peyk strateji cihazıyla Türkiye’den Adriyatik’e kadar izlenen ilk deniz kaplumbağası oldu.

Göç, tagaddi ve kış alanlarının belirlenmesi için takip edilen caretta caretta Tuba’nın, kumsala evet dahi ayrıksı yönlere elbet yöneldiği, kavuşum manyetik alanından, akıntının yönünden elbette etkilendiği bile izleniyor.

Takip cihazı yardımıyla rotası haritadan 7 milyon 300 bin el görüntülenen ve yolculuğunun bittabi devam edeceği merakla muhtemel Tuba, 3 yılda 17 bin 500 kilometre nöbet hatim etti.

Bu kadar ayrıntılı yola karşın üstüne takılan takip cihazından halen malumat akışı sağlanabilen Tuba, uzmanlar üzere beklentilerin ötesinde bilgi sağladı ve arz teferruatlı süreyle izlenen kaplumbağa oldu.

Dalyan İztuzu plajından kumsala bırakıldıktan bilahare iki ayını Marmaris açıklarında nâkil daha sonradan tıpkı kamer kabil aynı sürede Yunanistan’a ulaşan Tuba, Malta, İtalya, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan kıyılarına uğradı.

Caretta caretta Tuba, bakir verilere bakarak İtalya’nın güneyindeki Lecce şehri denizi açıklarında bulunuyor.

Uydu izleme cihazıyla takip edilen bahir kaplumbağalarının hareketleri, DEKAMER’in genel ağ sitesinden izlenebiliyor.Share: