Uydudan izlenen caretta caretta “Lara”, tıpkı ayda 500 kilometre defa katetti

Muğla’daki Bahir Kaplumbağası Araştırı Kurtarma Rehabilitasyon ve Brifing Merkezi’nde (DEKAMER) tedavisi tamamlandıktan bilahare uydu izleme cihazı takılarak Antalya’dan denize salıverilen “Lara” isimli caretta caretta, aynı ayda 500 kilometre yüzdü.

Uydu takip cihazı takılarak isminin verildiği Lara plajından denize bırakılan caretta carettanın Akdeniz’deki rotası belirleniyor.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, AA muhabirine, şu ana büyüklüğünde 50 caretta carettaya uydu strateji cihazı takıldığını, “Lara”nın da aralarında olduğu 15’inin deli dolu namına izlendiğini söyledi.

Deniz kaplumbağalarının yaşamlarının iri kısmının denizlerde geçtiğini, sunu iri tehdidin de denizlerden geldiğini anlatım fail Kaska, uydudan çip ile izleme aşamasında deniz kaplumbağalarının nerelerde beslendiği, beslenme alanlarına nasıl gittikleri, zahir benzeri göç yolu izledikleri ve göç sırasındaki davranışlarına ilgili sorulara yanıt aradıklarını anlattı.

Lara’nın kendileri için haddinden fazla koskocaman olduğunu belirten Kaska, “Antalya’dahi mevcut tıpkı dertli kaplumbağa kısaca 1,5 sene merkezimizde tedavi edildi. Bunun kuşkusuz tabii ortama neva sağlayacağını ve nerelere barhana edeceğini bilmemiz ve rehabilitasyon sürecinin birlikte şüphesiz kalburüstü şekilde tamamlandığını anlayabilmemiz bakımından çok önemliydi.” dedi.

Bu kapsamda caretta caretta Lara’nın da güzeşte kamer denize bırakıldığını hatırlatan Kaska, şöyle bitmeme etti:

“Lara ismini verdiğimiz kaplumbağayı tahminî 1 ay ilk Antalya’dan bıraktık. Geçmiş bir doğuya akilane gitti. Mersin Ağacı istikametine akıllıcasına, Gazipaşa, Anamur, Alanya civarına büyüklüğünde ulaştı. Oradan deminden geriye döndü, şimdi Antalya hizasına büyüklüğünde geldi ve bu süreçte yaklaşık 500 kilometre misil katetti. Ortalama olarak günde 15-20 kilometre yüzdü diyebiliriz. 30 yaşındaki bire bir kaplumbağanın kurtarılarak saf ortamına bırakılması adeta bin yavrunun 30 yıl süresince bakılmasıyla muadil. Zira zaten o bin yavrunun fakat bire bir tanesi o yaşa erişebiliyor. Bile rehabilitasyon sürecinin başarılı tıpkı şekilde tamamlandığını göstermek açısında de çokça yüce.”

Türkiye’ye mevrut bahir kaplumbağalarının yuva ve yavrularının korunması yanında yanık olanların otama edilmesi üzere dahi kesintisiz çalıştıklarını belirten Yakup Kaska, DEKAMER adına denizde ayrımsız çok sağlıklı bağa bulunmasını amaçladıklarını kaydetti.

DEKAMER’in uydudan izlenen caretta carettalara ilişik haritaları paylaştığını ve bunun rabıta gördüğünü tamlayan Kaska, ayrıksı caretta carettaları olduğu kadar Lara’yı üstelik binlerce kişinin izlem ettiğini dile getirdi.

Yaralı bulunmuştu

Antalya’nın Tümsekli ilçesinde 1,5 yıl evvel kıyıda halsiz şekilde mevcut caretta carettanın, DEKAMER’dahi yapılan incelemelerinde bağırsaklarında verimli miktarda plastik olduğu tespit edilmiş, üzeri bölgesinde bile yaraların bulunduğu görülmüştü.

Plastiğin vücuttan atılması üzere çıkar yol tedavisi makbul “Lara”, ahenkli tagaddi ile dahi dalmaya başlayınca tıpkı otelin sponsorluğunda uydu izlem cihazı takılarak 20 Temmuz’dahi Antalya’birlikte ismini aldığı semtin sahilinden denize salınmıştı.Share: