Uzmanı uyardı: Sivrisinek ısırığı sonrası görülen ateşe dikkat

Küsurat sıcaklarla birlikte sivrisinek kabusunun yeniden başladığını tamlayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası zehir, halsizlik kabil bulgular görülürse, sivrisinek ile geçici emraz akla getirilerek bildirme yakın esenlik kurumuna başvurulmalıdır” dedi.

Son dönemde hele İstanbul’üstelik küsurat sivrisineklerin illet olabileceği hastalıklara özen çekici İAÜ VM Medical Otopark Florya Hastanesi Dermatoloji (Dermatoloji) Kliniği’nden Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan korunmak amacıyla nelere ilgi edilmesi gerektiği için açıklamalarda bulundu.

Küsurat sıcaklarla gelişigüzel sivrisinek kabusunun yeniden başladığını dile getiren Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası üzücü, halsizlik üzere bulgular görülürse sivrisinek ile geçici hastalıklar açısından bildirme yakın afiyet kurumuna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

5 FARKLI BULAŞICI HASTALIĞA NEDEN OLUYORLAR

Sivrisineklerin yaydıkları hastalıklar dolayısıyla tarihteki yekpare savaşların toplamından elan çok insanın ölümüne nöbet açtıklarının altını çizen Uzm. Dr. Karahan, “Sivrisinekler dünyada esas 5 hastalığa bulaştırıcı (vektör) yerine el açmaktadır. Bu hastalıklar; Garp Nil Humması, Chikungunya, Deng Humması, Zikavirüs ve sıtmadır. Isıtma (Malaria) hastalığının bulaştırıcısı anofel cinsi sivrisinekler olup, Gün Batısı Nil Hummasını culex, gayrı hastalıkları ise aedes cinsi sivrisinekler taşımaktadır” şeklinde konuştu.

SOĞUK AKARSU UYGULAMASI YAPIN VE KAŞIMAYIN

Sivrisinek ısırıklarında ne yapılması gerektiğinden bahseden Uzm. Dr. Karahan, “Öncellikle bölgeye antipatik su uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan düz keski diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden çok çok kaşınmamalıdır. Bilahare enfekte olan lezyonlar düzensiz bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye lokal anestezik ve kaşıntı yasaklayıcı kremler uygulanabilir, fakat alerji riski açısından özen etmek gerekir. Kaşınan yere tuzlu su, soda, sirke kadar gıda maddeleri sürülmemelidir. Bu çeşit icraat tahrişi artırarak kaşıntıyı artırabilir. Sivrisinek ısırığı sonrası dokunaklı, halsizlik kabil bulgular görülürse sivrisinek ile geçici hastalıklar açısından en mümasil keyif kurumuna başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Sinek ısırıklarının primat çiçeği, suçiçeği gibi değişik hastalıklarla karışabileceğini bile sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Karahan, eğer vücutta haddinden fazla aşkın sayıda ısırık durumu varsa, bunun ayırıcı tanısını benzeri dermatolog hekimin yapması gerektiğinin altını çizdi.

KORUNMA YOLLARI

Sivrisinek ısırıklarından korunma yollarına birlikte değinen Uzm. Dr. Karahan, şu bilgileri paylaştı:

“Riskli bölgelerde öncelikle içeride sineklik, dışarda cibinlik kullanılması gerekir. Ince kollu ve bacakları kapatan kıyafetler tercih edilmelidir. Parfüm kabil işlek kokular sivrisinekleri çekebileceğinden yeğleme edilmemelidir. Isıtma ve değişik sivrisineklerle geçici emraz açısından riskli bölgelere gezi edilecekse DEET (dietil m toluamid) içeren sinek kovucu mahsulat kullanılabilir.”

UYGUN SİNEK KOVUCULAR TERCİH EDİLEBİLİR

DEET içeren ürünlerin 1950 yılından beri cibin kovucu kendisine güvenle kullanıldığını belirten Uzm. Dr. Karahan, “Piyasada ayrımlı konsantrasyonda mahsulat bulunabilir. Önerilen yüzde 20-30 konsantrasyonda uygulanmasıdır. Faziletli konsantrasyonu ürünlerde etkinlik tıpkı olmakla birlikte sorumluluk süresi uzayabilmektedir. Yüzde 50 üstünde sıklet süresinde yıldızlı tıpkı artma gözlenmemektedir. 2 ay ve vücut çocuklarda da güvenle uygulanabilir. Yapılan çalışmalarda DEET’nin kanserojen bire bir etkisi olmadığı düşünülmektedir. Çocuklara aplikasyon yaparken uygulamayı yüce biri yapmalıdır. Uç ve göz çevresinde uygulanmamalı, tırmalanma reşit deriye uygulanmamalıdır. Antrparantez sineklik ile mahfazalı bağırsak mekana girildiğinde kitap yıkama yoluyla temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL AĞIR ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDEN IRAK DURUN

Farklı sinek kovucuların üstelik yeğleme edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Karahan, “DEET dışında pikaridin, limon okaliptüs antagonist ve servet mentan diol (PMD) cibin kovucu yerine kullanılabilir. Sulu Zırtlak okaliptüs hasım ve PMD, 3 yaş altı çocuklarda önerilmemektedir. Natürel adı altında satılan sinek kovucuların etkinliği ne yazık ki bilinmemektedir. Alelhusus sineklerin yol açtığı bulaşıcı emraz yönünden riskli tıpkısı bölgedeyseniz bu kök ürünleri kesinlikle yeğleme etmeyin” diye sözlerini noktaladı.

Share: