Uzmanından ikaz: Mikroplastikler insan kimyasına biraz yolla geçebiliyor

Uzmanından ihtar: Mikroplastikler kayırıcı kimyasına beş altı yolla geçebiliyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, mikroplastiklerin koca sağlığına olan zararları ile ilişik balaban açıklamalarda bulundu

SİVAS – Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, mikroplastiklerin âdem sağlığına olan zararları ile ilgili yetişkin açıklamalarda bulundu.

Medicana Sivas Hastanesi doktorlarından Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, çevrede çok bulunan ve koca sağlığına zararı olan hakkında muhteşem bilgiler verdi.

Erdoğu, mikroplasitiğin deodorantlar, parfümler ve hijyen kabil ürünlerle adam vücuduna angajman ederek girebildiğini söyleyerek, ” Temas öz birlikte olduğu kabil insanın doğasına giren doğal sıfır mahsulat, sonuçlarının hangi olacağını bilmediğimiz yapılar. Imdi plastiklerin olumsuz etkilerini görmeye başlayacağız. Zira bu konuyla ilgili gösterişli veriler gelmeye başladı. Özellikle kullandığımız plastik malzemeleri tamamen kalın kafalı dönüştüremediğimiz amacıyla birçoğu çevremize dağılmaya başladı. Hele bahir sularına karışarak, henüz birlikte hasis parçalara ayrılmaya başlıyor. Plastik ürünler doğada bulunmayan olması pres olan ürünlerden okyanuslara, denizlere, katıldıktan sonraları çokça henüz aşağı gözle görülmeyen parçalara ayrılıyor. Bu plastikler denizlerde faal canlıların vücutlarında birikmeye başlıyor. Solungaçlarını kullanan bu canlılar parçaları üst içerisine alıyor. İnsanın kimyasına beş altı yolla geçebiliyor. Gıdaların üzerinde mevcut apotr plastikler ahit içerisinde aşınarak gıdaların içerisine girebiliyor yahut bahir ürünleri ile vücudumuza girebiliyor. Yada kimyasal mahsulat deodorantlar, parfümler ve hıfzıssıhha gibi ürünlerle vücudumuza temas ederek girebiliyorlar” dedi.

Birçok hastalığa neden oluyor

Mikroplastiğin bir nice hastalığa hastalık olduğunu belirten Erdoğu, ” Plastiklerin hayatımıza getireceği zararlar üzerine birlikte elimizde çok kısık veriler bulunmayan. kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, kabilinden hastalıklara sebebiyet verebiliyor mu serian üzerinde mamul tıpkısı iş namevcut. Gelecek yıllarda belki 50 sene sonraları insanlar dönüp baktığında ‘bu insanlar plastikleri zahir kullanmış’ ‘bu büyüklüğünde dokuncalı şeyleri neden dönüştürmemişler’ kabil tıpkısı takım sorular akıllarına gelecek. Zaman bunlarla ilişik elimizde çokça kısık veriler olmadığı üzere bunlarla ilişik benzeri şeyler söyleyemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çocuk sahibi olabilme sıklığımız 20,30 yıl öncesine bakarak az çok kısıtlı”

Yavru sahibi olabilme sıklığımız 20,30 yıl öncesine göre oldukça kısıtlanmış olduğuna değinen Erdoğu, ” Tıbbi hayatımızda olan gözlemlerden şunları söyleyebilirim kim yavru sahibi olabilme sıklığımız 20,30 sene öncesine bakarak az çok kısıtlanmış. Ihtimal tenasül sağlığı ile ilişkin önce çetin veriler gelmeye başlayacak ve üreme sağlığını kontra etkilediğine dayalı aynı topluluk verilere ehil olacağız” diyerek konuştu.

“Plastik malzemeler içerisinde satılan ürünleri tüketmemiz gerekiyor”

Erdoğu, plastik malzemeler içerisinde satılan ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini söyleyerek, ” Korunmamızın yolları birlikte bunlarla olan temasları azaltmamız gerekiyor. Konserve edilmiş gıdalar, ayrıntılı süre saklanabilir şeyler ve plastik malzemeler içerisinde satılan ürünleri tüketmemiz gerekiyor. Amade gıdalar namına gailesiz gıdalar tüketmeliyiz. Çocuklarımızın kullanacağı eşyaların plastik değil, bez olmasına özen etmeliyiz. Kullandığımız kıyafetlerin pamuklu olmasına ilgi etmemiz gerekiyor. Çünkü sentetik ürünlerde plastiklerin zir kolu namına karışımıza çıkıyor. Plastikleri daha birkaç kullanmalıyız ve henüz az tüketmeliyiz” ifadelerine meydan verdi.Share: