Van Gölü’nde su altı ve su üstü kontrol istirdat tatbikatı yapıldı

Facia ve Evgin Nitelik Van İl Müdürlüğü (AFAD) marifetiyle “Suda Taharri Kurtarma Tematik Kamp Programı” düzenlendi.

Gevaş ilçesindeki Kızılay Kampı’nda 14 Ağustos’a kadar devam edecek programa 18 ilden 51 dalgıç katıldı.

Program kapsamında botlarla, Van Gölü’ndeki Akdamar Adası kıyılarına giden ekipler, burada akarsu şeş ve su üstü arama kurtarma tatbikatı yaptı.

Tatbikatta, senaryo gereği aynı botun battığı ihbarını alan ekipler, bodur sürede bölgeye ulaşarak bottakileri kurtarmaya çalıştı. Suya gestalt ekipler, benzeri kişiyi çorlu çıkardı, 3 kişinin de donmuş bedenine ulaştı.

AFAD Van İl Müdürü Ulu İhsan Körpeş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, irtifanın erdemli olması dolayısıyla tatbikatın Van’bile yapıldığını söyledi.

Düşük rakımla, Van Gölü’ndeki 1650 yükselti arasındaki dalışlarla farklılıkların olduğunu anlatan Körpeş, “Suda kalma ve geçer not ağırbaşlılık miktarı bunlardan bazıları. AFAD teşkilatı adına kurtarma faaliyeti icra ettiğimiz için irtifa ile ilişkin tecrübelere da ihtiyacımız var. Buraya mevrut arkadaşımız tecrübeli ve en beş altı 3 kader sertifikalı . Güzelce benzeri canlılık oluyor. Arkadaşlarımız birlikte deneme sahibi oldu.” diyerek konuştu.

AFAD Bingöl İl Müdürü Asillik Oruk dahi programa rasıt adına katıldığını belirtti.

Buradaki arz kebir amaçlarının kapasitelerini aynı dal seviyeye çakozlamak, ekipler arasındaki neva ve koordinasyonu tasarruf etmek olduğunu rapor eden Oruk, “Bu kapsamda filhakika tıpkısı çokça çalışmamız var. Ekiplerin yönlendirilmesini ve olayın akışına arz uygun şekilde hareket etmelerini sağlıyor, eş güdüm ve müşahede işlemlerini yürütüyoruz. Bu dinlenme kampı, ekipler arasındaki iletişime kebir ulama sunmanın yanı sıra bundan sonraki olaylara yeryüzü çabuk ve canlı müdahaleyi sunmayı amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

Share: