‘vazife Malulü’ Tekaüt Polis: “Nakdi Tazminatım Ödenmedi, Haklarımı Alamadım”

Malatya’da canlı ve İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla kendisine verilen enformasyon kartında “misyon malulü tekaüt polis güçleri memuru” yazan Ulvi Müptedi, duruşma kararına rağmen malullükten doğan haklarını alamadığını iddia etti. Toy, “120 aydır başvurmadığım alım kalmadı ama bana müspet bire bir cevap vermediler. Mart ayında ‘vazife malulü’ diye polis enformasyon karnesi düzenlediler. Polis Güçleri tanıtma kartımda ‘uhde malulü’ yazıyor. Haklarımı rica ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” dedi.

Sinop’ta 1986 yılında polis güçleri memuru kendisine göreve başlayan ve 1991 yılında Bingöl’e atanan Büyük Müptedi, Malatya- Sivas kişmiri uğrunda trafik kazası geçirdi. 25 devir hastanede otama gören ve iyi koluna plak ve vida takılan Dünkü, tedavisinin arkası sıra 1992 yılında Bingöl’de göreve başladı. Bingöl’de ilkokul sene çalıştıktan bilahare Güven Umumi Müdürlüğü’nde göreve başlayan Tıfıl, 2005 yılında geçirdiği dert sonucu hastaneye kaldırıldı. Geçirdiği rahatsızlık sonrası şifahane tarafından ‘yönetimsel polis güçleri’ olarak görev yapabileceği yönünde tabir sunulan Saftirik, SGK tarafından ‘vazife malulü’ sayılmadı. Ancak Ankara 5. İdari Mahkemesi, Saftirik’un ‘fariza malulü’ sayılmasına değişmeyen verdi. Danıştay de bu kararı onadı.

“SAYRILAREVI, RAHATSIZLIĞIMIN KAZAYLA İLGİLİ OLDUĞUNA DEĞIŞMEYEN VERDİ”

Mehabetli Amatör, murafaa kararına karşın malullükten doğan haklarını alamadığını öne sürdü. Mektep Çocuğu, bu süreçte yaşadıklarını ZÜMRÜDÜANKA Bili Ajansı’na şöyle anlattı:

“Sinop Emniyet Müdürlüğü’nde işyar iken OHAL bölgesi olan Bingöl’e atandım. 1991 yılında Sinop’tan Bingöl’e giderken Malatya-Sivas kara yolunda gidiş geliş kazası geçirdim. Esenlik kontrolü olmadan uzun yıllar Bingöl’de görev yaptım. Henüz bilahare Güvenlik Genel Müdürlüğü’nde Doküman Yönetimi Kat Başkanlığı’na görevli yerine tayinim imdi. Görevde iken 2005 yılında bir rahatsızlık geçirdim. Ankara hakem hastanesine sevk edildim. Sayrilarevi, rahatsızlığımın 1991 yılında geçirdiğimiz gidiş geliş kazasıyla ilgisinin olduğuna, yönetsel polis güçleri namına görev yapabileceğime ve normal polis kendisine görev yapamayacağıma karar verdi.”

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

120 aydır kusurlu aylık aldığını iddia fail Mektep Çocuğu, “Afiyet dosyam, Inanma Genel Müdürlüğü’nce Sosyal Düzenlilik Kurumu’nun Mütekait Sandığı’na gönderildi. Orası birlikte ‘yer malulü olamaz’ şeklinde bire bir değişmeyen verdi. Süreç mahkemeye taşındı ve Ankara 5. İdari Mahkemesi, ‘fariza malulü’ yerine fariza yapabileceğime değişmeyen verdi. Danıştay de bu kararı onadı ve 2 yıldan çok ‘vazife malulü’ adına fariza yaptım. Fakat Itimat Umumi Müdürlüğü ile Sosyal Asayiş Kurumu arasındaki yazışmada alışılagelen polis memuru yerine gösterilmiş. Burada ayrımsız günah var ve nereden kaynaklandığını bilmiyorum. 120 aydır yarım yamalak mahiye alıyorum, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” dedi.

“HAKLARIMI TEMENNI EDİYORUM”

Acemi, haklarını irade ettiğini ve bununla ilgilendiren herhangi bir yere başvurduğunu kaydederek, “120 aydır başvurmadığım hava kalmadı ama bana müspet tıpkı karşılık vermediler. Mart ayında ‘vazife malulü’ diye polis güçleri danışma karnesi düzenlediler. O tarihe büyüklüğünde hareketsiz kaldılar. Polis Güçleri haberleşme kartımda ‘fariza malulü’ yazıyor. Haklarımı rica ediyorum. Nakdi tazminatım ödenmedi, haklarımı alamadım” diye niteleyerek konuştu.Share: