Yağmur İstanbul’u köle aldı! İşte elverişsiz geneli hava şartları raporu

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlu, Marmara’nın şimal ve şarki su, Karadeniz, (Eskişehir dış) İç Küçük Asya, Gün Doğusu Akdeniz, Şarki Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin lep kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Çekicilik sıcaklıklarının; şimal, çöz ve garp kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 etap altında, şarki bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Marmara, Kuzey Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Maşrık Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin lep kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde yerli akva olması beklendiğinden yaşanabilecek hırçın şartlara cebin (birden sel, feyezan, yıldırım, yağmur çabucak sağlam rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Maşrık Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin kuzey ve doğu çevrelerinin bora ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Veli kıyılarında şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin espaslı bora ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; öğleden sonradan Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında cenup ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Eskişehir dış toprak genelinin aralıklı boğanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin maşrık ilçelerinde yerli akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölge genelinin fasılalı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve GÜN DOĞUSU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, kesim genelinin fasılalı sağanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın maşrık ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölge genelinin aralıklı bora ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.Share: