YANLIŞSIZ Parti’li Keşir: Bugün kızların yüzdelik 49,5’i üniversiteye gidebiliyor

SELIM Tümen’li Keşir: Bugün kızların yüzdelik 49,5’i üniversiteye gidebiliyor

DOĞRU Öğür Umumi Merkez Avrat Kolları Başkanı Ayşe Keşir, “Biz 2002’üstelik iktidara geldiğimizde, üniversite çağına gelip birlikte üniversiteye giden kız çocuklarının oranı yüzde 13,5’ti. Zaman 81 ilde açılan üniversitelerle kız çocuklarının yüzde 49,5’i imdi üniversiteye gidebiliyor. Bu şevket erkeklerde yüzdelik 40. Illet bunu söylüyorum? Değer fırsatlar verdiğinizde kadınlar, bu fırsatı bildirme gür şekilde değerlendiriyorlar” dedi.

AK Öğür Genel Şekil Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, parti umumi merkezinde basın toplantısı düzenledi. Keşir, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile bu arada 29 Eylül 2021’üstelik başlattıkları ‘Nerede Kalmıştık?’ projesi ile lise eğitimlerini muallel bırakmış kadınların eğitimlerini tamamlamaları üzere bire bir şanslarının olduğunu benzeri kat daha hatırlattıklarını söyledi.

Eğitimin mülk boyu devam ettiğini ve ne sebeple olursa olsun yarım yamalak bırakılan lise eğitiminin Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın ilgili programlarıyla tamamlanabileceğini kaydeden DOĞRU Tümen’li Keşir, bugüne büyüklüğünde projeye başvurup lise eğitimine başlayan karı sayısını 21 bin 176 olduğunu belirtti. Keşir, bu dönemin akıbet pusat gününün 14 Ekim olduğunu anımsatarak, “Hem güzeşte yıl anahtar yapmış eğitime devam edenlerle hem bile hiç bu sürece başlamamış, liseyi boşanmak zorunda kalmış evet da hiç liseye başlayamamış 20 yaş vücut kadınlara buradan davet yapalım. ‘Nerede Kalmıştık’ diyelim ve hem online hem bile kaymakamlık evet dahi mülk müdürlüklerine giderek müracaat yapabilirler. Eğitimin önemi vesile eşitliğidir. Hem cinsiyetler hem bile sosyoekonomik yapılar arası farklılığı giderebileceğimiz yegane açar eğitimdir” diye niteleyerek konuştu.SELIM Öğür 2002’da iktidara geldiğinde, darülfünun çağına gelip dahi üniversiteye giden kız çocuklarının oranının yüzdelik 13,5 olduğunu tamlayan Keşir, şunları söyledi:  “Bugün 81 ilde açılan üniversitelerle kız çocuklarının yüzdelik 49,5’i bundan sonra üniversiteye gidebiliyor. Bu büyüklük erkeklerde yüzdelik 40. Ne bunu söylüyorum? Bedel fırsatlar verdiğinizde kadınlar, bu fırsatı arz gani şekilde değerlendiriyorlar. Bu bittabi bir domino taşı etkisi yaratıyor. Bire Bir zamanda bizim hareket gücü piyasalarına ve karar kabul etme mekanizmalarımıza katılımımız üzere verileri da çokça etkileyen benzeri husus. Şayet zaman tığ kadının sosyal hayata, gelişim hayatına, politik hayata katılımını bire bir yerde tartışacaksak önceki eğitimde okazyon eşitliği var mıydı? Bunu yakalamış mıydı? Bunu konuşmamız lazım. Bugün aslında zamanında eğitimini alamayan kümelenmiş bire bir kitle üstelik var. İşte biz bu nev kampanyaları neden hele lise eğitimi üstüne kurduk? Çünkü ortaöğretim eğitimi tamamlayanlar kesin aynı üniversite eğitimi hayali kuruyorlar. Bu üstelik aynı iz aktarmak, uzmanlaşmak ve çıktı nitelikli fert haline süzülmek söylemek. Kadın bire bir zamanda kalkınmanın tıpkısı parçası, beşeri sermayenin majör aynı unsuru. Diyoruz ki kadını dışlayan aynı topluluk tıpkı zamanda gücünün ve potansiyelinin yarısından sıkıntısız demektir”

Görüntü dökümü:

– Ayşe Keşir’in konuşması

– Genel ve detay

Haber-Almaç:  Elif ER- Emirhan YÜZÜGÜLDÜ/ ANKARA,

Share: