Yeni askeriye sistemi elbette olacak?

Beniz binlerce askerlik yaşı mevrut vatandaş bakir askerlik sistemini araştırıyor. Askerlikte bedelli sisteminin daim arkaç getireleceğinin açıklanması milyonların dikkatini çekmişti. Askerliğin Lise ve şeş mezunları amacıyla bile 6 aya ineceğini açıklanmasının peşi sıra. Eskimemiş askeriye sistemi hangi ant yürürlüğe girecek düşkünlük ediliyor. İşte yeni askeriye sistemi ve askerlik süresiyle ilişkin sonuç açıklamalar…

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ NE ZAMAN GELECEK?

AK Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Dirayetli Ünal, yeni askeriye düzenlemesine ilgilendiren ‘Muhtemelen nisan ayında sağlık. Hem Cumhurbaşkanımız hem birlikte grup başkanımız bu yönde kâh izahat yaptılar. April ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM’nin gündemine dirimsel öyle gözüküyor’ ifadelerini kullandı.

AK Öğür Umumi Başkan Yardımcısı Usta Ünal, yeni askerlik düzenlemesine ilişkin ”Mahsus nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem dahi grup başkanımız bu yönde gâh açıklamalar yaptılar. April ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM’nin gündemine gelir öyle gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Anlaşılan nisan ayında dirimsel. Hem cumhurbaşkanımızı hem grup başkanımız bu yönde bazı izahat yaptılar. April ayında bu şekillenir ve TBMM gündemine dirimlik.

İŞTE EN SON YAPILAN AÇIKLAMALAR

Bakir askeriye sistemi detayları

MYO amacıyla sakınım subaylık uygulaması

2 yıllık meslek erdemli okulu mezunları üzere 12 maaş sakınma astsubaylık uygulaması olacak. Bunlara iki maaş eğitimde harçlık, 10 ay ana kara hizmetinde maaş verilecek. Bitince isteyen sözleşmeli olarak devam edebilecek.

Patika yüksek okullarına sakınma subaylık Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ilk defa uygulanacak aynı sistem adına özen çekiyor. Bunların hepsinin benzeri kontenjanı var. TSK, insan yıllık periyotlar halinde yaptığı toplantılarda ihtiyaç miktarını belirliyor ve seçmeler yapılıyor.

Darülfünun mezunları amacıyla bu konuda mütebeddil tıpkı bap bulunmayan, darülfünun mezunları tekrar istedikleri takdirde 12 maaş sakınma subay namına hizmetlerine bitmeme edebilecekler.

ASKERLİK SÜRESİ 6 AYAK TABANI İNİYOR

Lise ve altı mezunu erlerden bahsedecek olursak bu gençlerimiz 6 kamer mecburi askeriye yaptıktan bilahare kişi istekleri doğrultusunda ikinci 6 ay birlikte askerliğe bitmeme ederlerse maaş alacaklar ve sonunda bakir aynı meslek kapısı doğmuş olacak. İstedikleri takdirde bile profesyonel çeri kendisine TSK’daki hizmetlerine devam edebilecekler.

BEDELLİ ASKERLİK SÜREKLİ ARKAÇ GELİYOR

Bedelci askerlik konusunda bedelin hangi kadar olacağı ve gözyaşı sınırının olup olmayacağı vatandaşlar eliyle merak ediliyordu. Bu laf de artık bire bir esasa bağlandı. Bedelci askerlik daima ayla getirildi ve 20 yaşını geçip askeriye çağına mevrut gelişigüzel vatandaş bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askeriye konusundaki misil birlikte sabit tıpkı tutara getirilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASKERLİK AÇIKLAMASI

İşte Erdoğan’ın yeni askerlik sistemine ilgili açıklamaları:

“Askerlikte mahsus noktaya gelindi. Kullanılmamış askeriye sistemi çalışmalarında milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan TSK’nın ihtiyacının karşılandığı,bunun beraberinde işyar her vatandaşın askerlik eğitimi kamuoyunda müspet takanak uyandıracak aynı tümce oluşturmayı hedefledik. İş mahsus bire bir aşamaya geldi. Burada 2,6,9,12 demiştim amma bu 6,9,12 şeklinde muayyen vaziyette. Bunların içerisinde leşker erbaş durumu sözkonusu. Sakınma subaylık bire bir şekilde sözkonusu. Bunların yanı sıra sakınma astsubaylık üstelik bahis konusu, bunlar olacak. Burada alelhusus ihtiyaca göre kâh adımlar atılacak. Bedelli askeriye var, dövizle dahi var. Döviz neyse karşılığı Türk lirası olacak. 12 ayı rezerv subay kendisine bile gündeme getiriyoruz. Sakınma subaylık olayını tehlikeli manada önemsiyoruz. Bilgili insandan TSK’birlikte çekilme etmemiz geçişsiz. 12 adına gözükse birlikte bunun 1 ayı elhak cevaz olarak geçiyor. Burada 3 kamer temel terbiye var. Bunun beraberinde alelhusus ücretler noktasında bu yetişek dönemi, belli bir sevap kendilerine ödenecek. Burada kırılan benzeri madde var. Bedelli ve dövizli. Buradan elde ettiğimiz gelirle asker erbaş, gedikli, ihtiyat subay, ihtiyat astsubay, bilcümle bunların ücretleri belirleme noktasında icraat yapıldı.”

REZERV ASTSUBAYLIK DE OLACAK

“Personel kaynağı noktasında herhangi bi sıkıntıya girmeyeceğiz. Bedelci askerlikte bu planlamayla eski oluyoruz. Dövizlide tıpkı şekilde önüne önceki oluyoruz. Bu hep ne üzerine çalışacak? TSK’nın ihtiyacı nedir? Öngörülebilir kalkmak yetişkin. Devamlılık rapor edecek bu planlama. Eğitim Bilimi ve mesleki aksiyon ihtiyacı. Hele eskimemiş askeriye sistemimizin sistem adına alt başlıklarını oluşturuyor. Bedelli ve dövizde soru işareti kalmayacak. Sabit denk üzerinden gidecek. Şu kadar Avro mu dendi? Onun karşılığında TL ne ise bedelci askerliğe katkısı o olacak. Ama dediğim kabil 6,9,12. Memur leşker mebde asker. Yedek subay, rezerv astsubay olacak. Bu şekilde yeni düzenlemeyi cingöz olacağız.”

İSTEYEN TÜMCE BEDELLİ ASKERLİĞE BAŞVURABİLECEK

MSB’ye ve Genelkurmay Başkanlığımıza buyruk verdim. Kurumlarımız çalışmalarını yapıp tıpkı eskiz ortaya çıkardılar. Halen gönül ve lisanüstü girenler 12 kamer sakınma subay veya 6 ay güdük bölüm asker/erbaş adına askerlik yapıyor. Eskimemiş sistemde lisans ve lisans üstü üzere 12 mahiye ihtiyat subaylık devam ediyor. 2 almanak çığır faziletli okulları için ise ihtiyaca göre belirlenecek aynı ise 12 maaş yedek astsubaylık getiriyoruz.
Değişimizin ihtiyaçlara göre ordumuzun yapısını güçlendirmek istiyoruz. Az dışındaki gençlerimiz üzere dövizli askeriye uygulaması sürecek. Bunun yanı sıra bedelci askeriye ve dövizli askeriye beyninde temas ayırt olamaz.
Bugüne büyüklüğünde sınırlı benzeri periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını ordumuzun personel ihtiyacını sürekli kuzuluk getiriyoruz. Çıkacak mı çıkmayacak mı hakeza bir husus namevcut. Yetişek durumuna bakılmaksızın talip dizge bedelci askerliğe başvurabilecek. İlk etapta her yıl 140 bin eşit askerlikten yararlanabilecek. Gençlerimiz üzere askeriye görevi ayrımsız yük olmaktan çıkıyor. Bağımlı bu iş elan tıpkısı eskiz aşamasındadır. Eskimemiş askeriye sisteminin şimdiden ülkemize ordumuza milletimize kandırıcı olmasını diliyorum.

Share: