Yeniden tanıdık “Varyos Planı” davası, reddihakim talebinin değerlendirilmesi üzere ertelendi

“Varyos Planı” davasında verilen aklanma kararları bozulan, aralarında Korkulu Doğan’ın da bulunduğu 6 sanığın baştan yargılanmasına bitmeme edildi.

Rum 4. Korkulu Ceza Mahkemesindeki duruşmaya vakfedilmiş maznun Gösterişli Doğan, Curcunalı ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla katıldı. Duruşmada tutuklanmadan 5 maznun ve avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada, başkan celse arası murafaa heyetinin değiştiğini tutanağa geçirdi.

Tutuklu maznun Tehlikeli Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, yıldız bilimi değişikliği nedeniyle reddihakim talebinde bulunarak, karardan önce heyetin değiştirildiğini bu nedenle mahkeme heyetinin tarafsızlığını kaybettiğini düşündüklerini tabir etti.

Duruşma savcısı, bu talebin reddedilmesi yönünde değişmeyen verilmesini istedi.

Ara kararını açıklayan yıldız bilimi, duruşma başkanının izinde olması ve reddihakim talebinin değerlendirilmesi üzere duruşmayı erteledi.

Beraat eden 236 sanıktan 7’si için itiraz edilmişti

Anayasa Mahkemesinin “türe ihlali” kararının ardından yeniden tanıdık “Balyoz Planı” davasında, Küçük Asya 4. Bunaltıcı Ceza Mahkemesi 31 Mart 2015 tarihinde 236 sanığın, yüklenen suçu işledikleri çakılı olmadığından beraatine karar vermişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Vazıh ise sanıklar Sakil Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Teber, Mehmet Kayaç Varol, Metanetli Güç Sert, Erdal Akyazan ve Sakıncasız Küçükkılıç’ın beraat etmelerinin asıllar ve yasaya karşıt olduğu gerekçesiyle temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Dava kapsamında 229 sanığın beraati kesinleşirken, için temyiz başvurusu bulunulan 7 sanığın dosyası ise Yargıtay’a gönderilmişti.

Yargıtay 16. Ukubet Dairesi, 14 Haziran 2021’de düşünce birliğiyle aldığı kararında Korkulu Doğan’ın dahi aralarında bulunduğu 7 sanığa verilen beraat kararının bozulmasına hükmetmişti.

Ukubet Dairesi fesih gerekçesinde, seminerde Okkalı Doğan ve bire bir bölük sanıkların, aracısız hükümeti zorla ıskata müteveccih içerikte konuştukları, eylemlerinin, “Girişim aşamasına ulaşmayan tedarik hareketleri” kapsamında değerlendirileceği, bu nedenle Türk Ukubet Kanunu’nun 316. maddesinde düzenlenen “Suç için inikat” suçunu oluşturduğu belirtilmişti.

Bozma kararının ardından sorun dosyası, baştan seçilmek amacıyla Rum 4. Pahal Ceza Mahkemesine gönderilmişti.

Duruşma savcısı, temel hakkındaki mütalaasında, yargılama aşamasında ölen Dokuz Canlı Çetin Dik hakkındaki kamu davasının düşürülmesini talep etmişti.

Share: