Yeşilay’ın “3. Canlı Savunuculuk Forumu” devre içi yapıldı

Yeşilay eliyle devre içi yapılan “3. Zinde Savunuculuk Forumu”na, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Batı Pasifik ve Güney Maşrık Asya bölgelerinden 18-30 gözyaşı arası bütün 50 tendürüst panelist kendisine katıldı.

Yeşilay’dan yapılan açıklamaya göre, forum bağımlılıkları engelletmek, mıhlı yaşamı kamçılamak, gençlerin eleştirmeli tefekkür ve savunuculuk becerilerini yetiştirmek için düzenlendi.

Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Garp Pasifik ve Cenup Maşrık Asya bölgelerindeki kısaca 60 ülkeden 200’den aşkın başvuru arasından seçilen 18-30 yaş arası 50 gencin panelist kendisine katıldığı, gençlerin yorum ve sorularla etkileşimli katıldığı forumda, tabiiyet üstüne ehlihibre konuşmacılar, farklı bağımlılık türlerinin insanlar ve kasaba açısından yıkmacı etkilerini ele aldı.

Açılışta mütekellim Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Erol, fiziksel ve ruh bilimi sağlığın sürdürülmesi amacıyla bağımlılıkların önlenmesinin öneminden bahsetti.

Erol, tedavi ve iyileştirme politikaları ile programların yanı sıra inhibitör çalışmalara da balaban önem verdiklerini, bu aşamaların birbirine entegre edilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Kötü, etanol, mızrap bap ve davranışsal bağımlılıklarla gece gündüz sürdürdükleri mücadelede gençlerin üstelik bilinçlenmeleri ve mücadelede gravite üstlenmelerinin iri ehemmiyet taşıdığına dikkati çekici Erol, “Bağımlılıkların engellemesinde ve umum sağlığı konularında tüvana nesiller, inisiyatif alarak önleme çalışmalarında etkili olarak alım çalım almalı. Bu göz açısıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Dinç Savunuculuk Forumu’nu gerçekleştirmekten ve dünyanın farklı yerlerinden gençleri alanında uzman isimlerle tıpkı araya getirmekten balaban mutluluk duyuyoruz. Bağımlılıklarla mücadeleyi rastgele açıdan ele alarak tasarladığımız bu forumun, bugün aramızda olan gelecekteki ansambl liderlerine ölçü biçilmez katkılar sunacağını biliyoruz.” dedi.

Konfedere Milel (BM) Esrar ve Yanlışlık Ofisi Önleme ve Iyileştirme Bölümü Şefi Giovanna Campello, metal yön üretiminin etkisinin evcil topluluklarda ortaya çıktığını belirtti.

Campello, mızrap üretimi sırasında oluşan atıkların toprağa, suya, havaya, organizmaya, hayvanlara ve kumanya zincirine dolaylı namına münasebetsiz takı ettiğini vurgulayarak, “Kırılgan ekosistemler ve milli parklar üzere korunması müstelzim yerlerde ormansızlaşma üzere problemlerde katalizör görevi görüyor.” ifadesini kullandı.

Acun Esenlik Örgütü (DSÖ) Bulaşıcı Olmayan Emraz Ofisi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Eric Carlin, alkole sadık amansız hastalık risklerini halk ve ara sıra tıp uzmanları tarafından çok yoğun bilinmediğini söyledi.

Alkolün 7 çeşit kansere bozukluk olduğuna dikkati çeken Carlin, “Ihtisas hastalığı, okkalı ispirto kullanan kişilerde majör bire bir ahiret yolculuğu nedenidir. Laf sağlık olduğunda alkolün tehlikesiz aynı tüketim yolu yoktur. Esasen alkolün verdiği zararlar haddinden fazla düşük seviyelerde başlayabilmektedir. Nedeniyle herhangi bir düzeyde ispirto tüketimi kanser riski taşır.” değerlendirmesini yaptı.

“Tütün gelişigüzel yıl 8 milyondan aşkın insanı öldürüyor”

Cenup Afrika Etanol Politikaları Topluluğu Umumi Sekreteri Aadielah Maker Diedericks, reklamın gençlerin ortamında yaşadıkları toplumsal çevreyi, hangi tükettiklerini ve ne seçimleri yaptıklarını etkilediğini belirterek, gençlerin maruz kalacağı etanol reklamlarını azaltmanın faydalı olacağının altını çizdi.

African Tobacco Control Alliance Umumi Sekreteri Sessou Leonce Dieudonne ise tütünün seçme yıl 8 milyondan aşkın insanı öldürdüğünü, bu ölümlerin 7 milyonunun aracısız duman kullanımından, tahminî 1,2 milyonunun ise sigara içmeyenlerin dumanına maruz kalınmasından kaynaklandığını ifade etti.

Malta Üniversitesi Klinik Danışmanı Dr. Anna Maria Vella de günümüzde internetin elzem ve esasta faydalı aynı kurgu olduğunu, ebeveynlerin çocuklarının sorunlu genel ağ kullanımı üstüne doğal kendisine endişelendiğini tabir etti. Vella, internetin ferah ve kâh gençler yoluyla karışık kullanımına hal icat etmek hedefiyle araştırmalar yapılmasını ve ortak ayrımsız fikre ulaşılmasını tavsiye etti.

Share: