Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı yordam ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı hız ihlal tespit sistemi” devreye girdi

YOZGAT Ülke genelinde 4 bin 628 kilometrelik misil ağında “Ortalama cevvaliyet ihlal tayin sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat ortada toplanmış 146 kilometrelik kere ağında yordam koridoru oluşturuldu.

Sivri hızdan ekolojik ortam yaşanan gidiş geliş kazalarını engel olmak ve güvenli gidiş geliş akışını icat etmek amacıyla “Averaj Çabukluk İhlal Tespit Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Izleme Belgesi doğrultusunda bir nice bölgede tamamlandı. Projenin büyüklük geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri koyulmak amacıyla toplanmış 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki esmer yolu ağında sayı farkı sürat ihlal belirleme sistemleri kuruldu. Makul bölgelere trafik işareti ile ikaz levhaları yerleştirildi ve ivinti ihlallerine müteveccih adına trafik denetimleri de uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında trafik güzergahında yordam ihlal belirleme sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Inanma Müdürlüğü Toprak Trafik Bakı Idarehane Müdürlüğü ekipleri üstelik averaj yordam koridoru meri bölgelerde sürücüleri durdurarak hem herkes üzerine bilgilendirmelerde bulundu hem bile gidiş geliş kurallarına uymaları üstüne sürücüleri uyardı.

“Sayı Farkı yordam ihlal tayin sistemini ilk kez duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan güdücü Özkan Toker, ortalama yordam ihlal tespit sistemini ilk kez duyduğunu söyleyerek, “Yurttaş açısından çok pir aynı aplikasyon. Bizler de sürücüler namına kurallara uyarız ve kazaların henüz bir iki seviyeye inmesine havari oluruz. Ülkemizde akıbet zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çokça yara haddinden fazla özen etmemiz geçişsiz. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu garip kaybımızın olamaması bizim üzere elan iyi peki” dedi.

“Can taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Yiğitlik ise ivinti üstüne tetik olduklarını belirterek, “Tabi ki biz bu ivinti sınırlarına uymak zorundayız. Tığ birey taşıyoruz ve vabeste adapte olmak zorundayız. Yollarda ihtar levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik kere ağında yordam koridoru kullanılıyor”

Yozgat Havza Gidiş Geliş Denetleme Bölüm Müdürlüğünde görevli Saha Komiseri Eren Ağır de büyüklük genelinde 4 bin 628 kilometrelik defa ağında ortama hız koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde birlikte 146 kilometrelik defa ağında atiklik koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin averaj atiklik tayin ihlal tabelalarını gördüklerinde henüz titiz ve duygulu olmalarını arzu ediyoruz. Trafik kazalarını önlemede, çabucak mücadelede hız koridorlarından feyizlenmek vasıtasıyla gidecekleri yere kontrollü aynı şekilde gitmelerini talep ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında seçkin devir hız kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri zaman hemen ayrımsız noktada çabukluk ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri süresince atiklik ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine meydan verdi.

“Cezalar plakalara otomatik yazılıyor”

Averaj yordam ihlal belirleme sistemi karşı bilgilendirme birlikte kâin Çetin, “Sürücülerimizin gidiş geliş kurallarına ve yordam limitlerine uymalarını irade ediyoruz. Averaj çabukluk ihlal tespit sistemimiz, iki nokta arasındaki kameralarla araçların antre ve depar saatleri ölçülerek averaj hızı tespit ediyor ve belirtilen kilometre ve tamlanan saat aralığından elan er açar girmiş olursa cümle kendiliğinden namına vesile plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: