Yüksekovalı çiftçiler ÇKS üzerine bilgilendiriliyor

Yüksekovalı çiftçiler ÇKS üzerine bilgilendiriliyor

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Sakıncasız Kahraman, beraberindekilerle köy köy gezerek Ekinci Taşıt Sistemi hakkında çiftçileri bilgilendiriyor.

Ekinci Kayıt Sistemine başvuruların e-oran üzerinden yapılmaya başlanmasıyla Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Tehlikesiz Yiğit ile tarım mühendisleri Faruk Çalıştırıcı ve Sinan Çakır, Gökyurt köyüne ilişkin Yeşildere mezrasında ÇKS hakkında brifing toplantısı gerçekleştirdi. Çiftçilerimizin onca yolu gelip yorulmamaları için ayaklarına geldiklerini tamlayan Yüksekova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Kahraman, “ÇKS yönetmeliğinde yapılan değişiklikle çıktı başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek. Buna bakarak ÇKS başvuruları 1 Ilk Teşrin 2022 tarihinde başlayıp 31 Çatlak 2022 tarihinde sona erecektir. Çitçilerimiz eser bilgilerinin değişikliğini birlikte şubat ayı içerisinde e-azamet üzerinden yapabilecektir. ÇKS’ye ilk kez vasıta olacak çiftçiler, tutkun olduğu tarım odasından almış olduğu ekinci belgesi ile referans yapacaktır. Yapılan değişikliğin tekmil çiftçilerimize palas sağlanmasını diler, fazlalaşan aynı zaman geçirmelerini dilerim. bundan sonra bu işlemi onlar merkeze gelmeden e-devlete girerek halledecekler” dedi.

E-devlet üzerinden işlemleri yapacaklarını belirten Gökyurt Köyü Muhtarı Veysel Alim ise “Biz vaktiyle dosyaları hazırlarken 2 zaman süresince espas da bulamıyorduk. Sâdır kanun sebebiyle bundan sonra rastgele rençper başvurunu e-azamet üzerinde yapacak. Bu birlikte bizim işimize yaradı. Zira ant kaybı olmadan, koridor beklemeden ve şehre gitmeden yapabileceğiz. Yüksekova İlçe Ekincilik ve Orman Müdürümüz ve tarım mühendislerimiz köyümüzde ev familya dolaşarak sistemi kullanışlı şekilde göstererek bilgilendirdiler. Bize bu kalaylığı sağlayan herkese teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: