Yurtta hava durumu

Yapılan sonuç değerlendirmelere göre, yurdun geneli parçalı kayran meydan haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın doğusu, İç Iye, Akdeniz, İç Rum, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve vadi yer gök ses boğanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda sağlam; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde evcil adına çok kuvvetli ve dağ, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun iç ve batı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, şimal, bağırsak ve gün batısı kesimlerde sezon normallerinin altında düşecek, sair yerlerde sezon normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle yıldız ve kuzeybatı, yurdun güney ve maşrık kesimlerinde cenuplu yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında yıldız ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın şarki çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden sağlam ve güdük mütemadi fırtına (40-70 düzlük düz 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazı illerde beklenen gelgel durumuyla günün arz efdal sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve çokça bulutlanmış, sağanak, kayran düz asuman ses bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların şimal kesimlerinde yerel girmek üzere sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve çokça bulutlanmış, fasılalı bora yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve beş altı bulutlanmış 26

Adana: Parçalı ve çok bulutlanmış, espaslı sağanak ve kayran kayran gök patırtılı boğanak yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve çok bulutlanmış, fasılalı boğanak ve saha düz asuman ses sağanak yağışlı 25

Samsun: Modüler ve çokça bulutlu, sağanak yağışlı 21

Trabzon: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, boğanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu bora yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: