Yuvasında cavlamak üzereyken bulunan ‘Avşarlı’yı flamingolar kabullendi

Yuvasında cavlamak üzereyken kâin ‘Avşarlı’yı flamingolar kabullendi

Flamingolar ile leyleğin dostluğu görenlerin içini ısıttı

AYDIN – Entelektüel’ın Söke ilçesinde yuvasında cavlamak üzereyken mevcut ve Ekosistemi Koruma ve Natür Sevenler Derneği vasıtasıyla sağlığına kavuşturularak Bafa Gölü’hangi bırakılan Avşarlı ismi sunulan yavru leyleği, flamingolar kabullendi.

Türkiye’nin sunma hamam illerinden olan Okumuş’üstelik artan hava sıcaklıkları leylek yavrularını dahi etkiledi. Söke’nin Avşar Mahallesi’nde sıcaklar ile alay malay aç ve hararet nedeniyle takatsiz düşen yavru leylek, Ekosistemi Koruma ve Huy Sevenler Derneği vasıtasıyla yuvasından makbuz. Doğaseverler tarafından kurtarılan Avşarlı çocuk leylek, yeniden sağlığına kavuşarak doğaya salındı. Doğaya salınmasının arkası sıra 3 dönem geçmesine karşın Kuşadası’nı terk etmeyen vefakâr leylek, henüz sonradan Ziyalı Tabiat Himaye ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Bafa Gölü’ndeki natürel yaşam alanına getirildi.

Natürel dirim alanında bir tane başına küsurat çocuk leylek Avşarlı’nın gelişmemiş sürede bölgedeki flamingolar ile ülfet kurması ve onlarla birlikte uçması ise görenleri şaşkına çevirdi. İlk kere hakeza aynı durumla karşılaştıklarını ifade fail EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü; “Öksüz kalan ve uçuncaya büyüklüğünde EKODOSD’birlikte misafir ettiğimiz Avşarlı çocuk leyleği geçtiğimiz hafta Bafa Gölü’nün Serçin bölgesinde doğal bir alana salmıştık. Bölgemizdeki cemi leylekler göç yaptığından, Avşarlı’nın bekâr bir şekilde bu alanda şüphesiz ayrımsız reaksiyon göstereceğini zül etmiştik. Katıksız alana bıraktıktan sonradan kafamızda bütün istifham işaretleri vardı. Seçkin hangi kadar zat beslenebileceği aynı düzlem oluşturmaya çalışmış olsak bile doğadan beslenmesini sağlayabilecek miydi? Acaba buradaki saf alanda yalnız başına uyum sağlayabilecek miydi? Aradan güzeşte tıpkısı hafta birlikte neler olmuştu? Bugün göl kıyısında Avşarlıyı pespaye aradık. Göremeyince belki güneye uçup gitmiş evet da naif olduğundan tilki veya çakala tutulmuş olabileceğini düşündük. Havada uçar bir flamingo sürüsünün zarfında ayrımlı tıpkı kuşunda olduğunu görünce dürbünle baktık. Avşarlının flamingolar arasında süzüldüğünü gördük. Güdük zamanda Flamingolarla hukuk kurmuş, onlarla uçuyor, onlarla gelişigüzel besleniyordu. Flamingoların üstelik Avşarlı’yı teslimiyetçi olduğunu gördük. Benzeri hafta geçmesine rağmen Avşarlının kilogram kaybının olmadığını, gayet metin ve bahtiyar göründüğünü, mebzul beslenebildiğini gözlemledik. Gitmeden geçmiş bire bir esenleme verelim dedik ve Avşarlı’ya seslendik. Hiçbir debi olmayınca arabaya yöneldik. Kül arabaya biniyorduk ki, Avşarlı üstümüze geldi, adeta şüphesiz güzelce uçtuğunu bize gösterdi ve 3 devir attı, sonrada dostluk kurduğu flamingoların arasına gitti. Leyleklerin insanlarla arasındaki bent haddinden fazla hayatiyetli. Unutmuyorlar. Doğadan besleniyorlar fakat yuvalarını insanların bulunduğu yerlerde yaparak, yavrularını onların yanında büyütüyorlar. Biliyorlar ki insanlardan benzeri engel gelmez. Avşarlı burayı bırakıp gidecek mi bunu devir gösterecek. Takip etmeye bitmeme edeceğiz” dedi.Share: