Yüzde 52 duyma özürlü olmasına karşın enkazdan 7 can kurtardı

Yüzdelik 52 duyma sakat olmasına karşın enkazdan 7 can kurtardı

MARDİN – Mardin’den Kahramanmaraş’a revan AFAD gönüllüsü yüzdelik 52 duyma kaybı olmasına karşın kriz altından 7 birey kurtardı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde faal Ahmet Birey Muhsinoğlu, AFAD gönüllüsü namına Kahramanmaraş’a gitti. İşlettiği jale köfteci dükkanını kapatıp afet bölgesine giden Muhsinoğlu, ilk evvel Diyarbakır arkası sıra Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta görev yaptı. Çöküntü çalışmalarında hareketli görev alan Muhsinoğlu, göçük altında 7 kişiyi aktif adına kurtardı. Çocukluğunda geçirdiği tıpkısı hastalıktan kaynaklı kendisine yüzdelik 52 duyma kaybına eş Muhsinoğlu, kendisinin duyma engeli olmasaydı 7 değil, 70 fert kurtarabileceğini belirtti.

“7 kişiyi canlı kurtardım”

Enkazın altından 7 fert kurtardığını tamlayan Ahmet Duygusal Muhsinoğlu, “İlk adına ben Kahramanmaraş’a gittim. Orada herhangi bir saha enkazdı yerle ayrımsız olmuştu. Haddinden Fazla çatı yıkılmıştı, birçok sülale feryat ediyordu. 10 kıvrım tıpkı bina vardı biz derhâl oraya engelleme ettik. Orada rüfeka buradan benzeri gürültülü geliyor dediklerinde müdahale ettik ve Tıpkısı ailenin çocuğuna sağ aynı şekilde ulaştık. Benim oradaki görevim Allah’tan bukağılık aldığımızdan yağlık canlı olmamdan kayaklı yerine kolonları kırmaktı. Orada betonlarla demirlerle çokça savaş ettik. Enkazın altından 8 kişiyi kurtardım. Bire Bir güç içki kaybından ve soğuktan ekolojik ortam vefat etti. 7 kişiyi faal kurtardım amma o birey mevt etti. AFAD ekibi ile haddinden fazla sayıda yaralıyı enkazdan çıkardım. Ego orada kahramanlık peşinde değildim orada can kurtarma derdindeydik” ifadelerini kullandı.

“İşitme kaybım olmasaydı orada 7 birey değil, 70 duygusal kurtarabilirdim”

Yüzde 52 oranında duyma engeli olduğunu anlatım eden Ahmet Birey Muhsinoğlu, “Benim sem kaybım vardı, geceleyin bir arkadaşım patırtılı duymuştu. 7 şahsiyet tıpkısı familya vardı onları enkazdan çıkartmaya çalıştık. AFAD ekibine de bilgelik verdik ve onlarda geldi. Sabahleyin enkaz bölümüne gittiğimde kolonları kırmaya başladım. Tıpkı kolonu kırdım ve gövdemin yarısını enkazın içine soktum. Halk fenerini dil akıllıca tuttum ve orada birisinin etkili olduğunu gördüm. Seni bir şekilde kurtaracağız dedim. Susuz kaldığı için konuşamıyordu yalnız gözlerini açıp kapatabildi. Mutfaktaydı ve buzdolabının oluşturduğu sahn üçgeninde duruyordu. AFAD ekibi ile müdahale ettik. Onu oradan çıkarmamız 8 saatimiz aldı. Çocukken bire bir hastalık geçirmiştim, ondan kaynaklı olarak şuan yüzde 52 oranında engelli durumum var. Eğer benim sem kaybım olmasaydı orada 7 birey değil, 70 duygusal kurtarabilirdim. Orada kepçelerin, caddeye yakınlığımızdan dünya sema konusunda ego haddinden fazla zor çektim” dedi.

Share: