Zelenski’den Uluslararası Af Örgütü’ne anif reaksiyon

Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Uluslararası Af Örgütü aracılığıyla yayınlanan ve Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığı anlatım edilen rapora reaksiyon göstererek, “Manipülatif raporlar sağlarsanız, o ant insanların ölümünün sorumluluğunu onlarla (suçlularla) paylaşırsınız” dedi.

Ukrayna Kerem Başkanı Volodimir Zelenski, şeb saatlerinde yaptığı günce ulusa sesleniş konuşmasında Arsıulusal Af Örgütü (Amnesty International) yoluyla yayınlanan ve Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını belirten raporu eleştirdi. Raporda, Ukrayna’nın savaş taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığı belirtilerek, Ukrayna kuvvetlerinin okullar ve hastaneler de karışma görünmek amacıyla nüfuslu iskân bölgelerinde üsler kurarak ve silah sistemleri işleterek sivilleri tehlikeye attığı rapor edilmişti.

“SORUMLULUĞU SALDIRGANDAN KURBANA KAYDIRMAYA ÇALIŞAN BİR TABIR GÖRDÜK”

Zelenski, Rusya’nın Donetsk bölgesindeki Toretsk’te şişko ulaşım duraklarını garaz aldığını, saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralılar arasında 3 bala olduğunu belirterek, söz konusu raporla ilişik “Acımasız teröristleri eliyle işlenen bu ve ayrıksı binlerce suçla ilişik bazı uluslararası kuruluşlardan açık ve eskiden raporlar görmüyoruz. Zaman maatteessüf yıldırı devletini affetmeye ve sorumluluğu saldırgandan kurbana kaydırmaya müteharrik Uluslararası Af Örgütü’nden ağız ağıza değişik bir rapor gördük. Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik gelişigüzel saldırısını hakikat kılacak temas şart – hipotetik adına üstelik- imkânsız. Devletimize yönelik saldırganlık sebepsiz, istilacı ve degaje teröristtir. Şayet birisi ayrımsız konuda mağdur ve saldırganın benzeri olduğunu argüman fail tıpkısı tabir hazırlarsa, mağdurla ilgilendiren bazen veriler çözümleme edilirse ve saldırganın o sırada hangi yaptığı ayn ardı edilirse buna hoşgörü gösterilemez” ifadelerini kullandı.

“İNSANLARIN ÖLÜMÜNÜN SORUMLULUĞUNU PAYLAŞIRSINIZ”

Tahminî 200 dini binanın, kısaca 900 sağlık tesisinin, 2 bin 200’den aşkın yetişek kurumunun Rus saldırılarında hasar görmüş olduğunu yahut yıkıldığını tabir eden Zelenski, “İşgalciler, akarsu için tam muntazır insanlara, tahliye otobüslerine ve dolgun taşıma duraklarına defalarca isteyerek olarak futbolcu ve havan ateşi açtılar. Acımasız ordusu, Holokost kurbanlarının anıtlarına, mezarlıklara bile saldırmaktan geri durmadı. Olenivka’daki çekişme esirlerinin bulunduğu dinlenme kampı bile dahil. ve nedense bu konuda tek ifade bulunmayan. Bu terbiyesiz tıpkı seçiciliktir. Teröristlerin bazen saldırılarını sözde sahih yahut neymiş beliğ kılan benzeri bilgi bağlamını sentetik namına yaratan sistem, bunun teröristlere yardım ettiğinin farkına varmalıdır. Manipülatif raporlar sağlarsanız, o ant insanların ölümünün sorumluluğunu onlarla (suçlularla) paylaşırsınız” dedi.

Share: