Zelenskiy: “24 Gücük Ay günü eskimemiş benzeri budun ortaya çıktı”

Ukrayna Çap Başkanı Vladimir Zelenskiy, Bağımsızlık Haset vesilesi ile yayınladığı videoda, “24 Şubat haset 04.00’da bakir bire bir kavim ortaya imdi. Doğmadı, yeniden doğdu. Ağlamayan, bağırmayan, korkmayan, kaçmayan, pes etmeyen, unutmayan tıpkı budun ortaya bundan sonra” dedi.

Ukrayna, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığının 31. yıl dönümü olan Bağımsızlık Haset’nü kutluyor. Benzeri yandan birlikte 24 Gücük Ay’ta Rusya’nın başlattığı savaşın altıncı ayına denk gelen Bağımsızlık Haset dolayısıyla başkent Kiev’bile yapılması planlanan kutlamalar Rusya’nın hareketli ihtimaline karşı tağyir edildi. Ukrayna Büyüklük Başkanı Vladimir Zelenskiy, Bağımsızlık Haset vesilesi ile Ukrayna halkına Kiev’den çektiği bir video ile seslendi. “Özgür Ukrayna’nın bağımsız insanları” sözleri ile Ukraynalılara seslenen Zelenskiy, “Bu tamam rastgele şeyi söylüyor. Bu sadece 4 sözcük ama zaman arkasında neler kaldı. Balaban savaşın 182. haset. Bu kelimelerde kaç sembol ve fehva, yiğitlik ve zayi, alay ve ızdırap kaldı” dedi.

“Hür Ukrayna’nın bağımsız insanlarıyız” diyen Zelenskiy, “Bizi bulunmayan etme girişiminden 6 kamer sonra bağımsız milletvekili Ukrayna’nın bağımsız insanlarıyız. Bu geleceğimizin de gerçeği. Bağımsız Milletvekili Ukrayna’nın özgür insanları. 6 kamer önceki, Rusya bize cebin cenk zar etti. 24 Küçük Ay’ta bilcümle Ukrayna, patlama ve cebe sesleri duydu” ifadelerini kullandı.

6 kamer boyunca tarihin değiştiğini, kelimelerin değiştiğini ifade fail Zelenskiy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Demincek, kimin pespaye kardeşimiz ve dostumuz olduğunu, kimin adını ve ününü kaybetmediğini biliyoruz. Kimin bize pespaye ihtiyacı olmadığını ve kapının nerede bize vazıh olduğunu biliyoruz. Kimin hangi olduğunu anladık ve bütün dünya dahi Ukraynalıların kim, Ukrayna’nın hangi olduğunu anladı. Kimse, ‘Rusya selim, orada bire bir vadi var’ diyemez çıktı.”

“Avrupa, Ukrayna’nın AB’nin gelecekteki aynı üyesi olduğunu akseptans etti”

Ukrayna halkının ve cesaretlerinin tekmil dünyaya ilham olduğunu aktaran Zelenskiy, “Ukrayna halkı insanlığa, adaletin komik dünyamızı daha kamu namına tecezzi etmediği üstüne yeni benzeri düş verdi. Bunda da kazanan ağırbaşlı değil, gerçekler, para değil değerler, petrol değil insanlar oldu. Dünya, angajman olmadı. Korona virüs, bize herkesin özlük başının çaresine bakması gerektiğini yıldızlı gösterdi. Ukrayna ise bunu 6 ayda değiştirdi. Zaman kitaplarında, ‘Ukrayna’nın Acun’yı birleştirdiği dönemler’ kısmı olacak. Avrupa’nın imdi benzeri oyuncu olmadığını, tersine yorgun, bölünmüş, kaçıngan ve uykuda olduğunu söyledi. Ukrayna, tam Avrupa kıtasını uyandırdı. Avrupa, anif yaptırımlar uyguladı. Avrupa, oybirliği ile Ukrayna’nın AB’nin gelecekteki bir üyesi olduğunu akseptans etti. Iri işletmeler, paranın soluk ve ahiret yolculuğu koktuğunu fark etti. İşletmeler ve markalar, Rus pazarını ayrılma ediyor” ifadelerini kullandı.

“Bu alem Donbass’ta üstelik Katliam’üstelik de her yerde dalgalanacak”

“Hepimiz değiştik” diyen Zelenskiy, “Bazılarımız, fert kendisine, yurttaş yerine Ukraynalı yerine baştan doğdu. Bazıları üstelik ortadan kayboldu. 24 Gücük Ay haset 04.00’bile yıpranmamış bir budun ortaya artık. Doğmadı, baştan doğdu. Ağlamayan, bağırmayan, korkmayan, kaçmayan, pes etmeyen, unutmayan ayrımsız millet ortaya çıktı. Bu sembol Donbass’ta de Katliam’üstelik bile temas yerde dalgalanacak” dedi.

Zelenskiy, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İşgalciler, biraz dönüş içinde başkentte geçit töreni yapmayı umuyorlardı. Fakat zaman, düşmanın teçhizatları Kiev’üstelik yakılmış, enkaza dönmüş ve parçalanmış tıpkısı şekilde. sergileniyor. Ordunuzun büyüklüğü bizim amacıyla oylumlu değil. Bizim amacıyla topraklarımızda olmanız kebir ve bu sona erene büyüklüğünde mücadelemiz devam edecek.”

“Donbass, Ukrayna’dır” diyen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Kere ne olursa olsun bize izansız dönecek. Kırım Ukrayna’dır” dedi. – KİEVShare: