Zonguldak malumat | Komutan Keleş, Kdz. Ereğli’nin taleplerini Mebus Yılmaz’a anlattı

Milliyetçi Akım Partisi (MHP) Düzce Saylav Ümit Yılmayan ile MYK Üyesi Ahmet Çarpışma Çolak, MHP Umumi Başkanı Kerem Bahçeli eliyle başlatılan “İlçe kaymakamlık ilam ve tavzih” programı doğrultusunda Kdz. Ereğli ilçesine gelerek Tecim ve Endüstri Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Batur ve yönetimini ziyaret etti.

Kdz. Ereğli TSO Umumi Heyet Komutan Aslan Batur, Meclis Başkanı Tasin Tanyıldız, umumi heyet ve sedir üyeleri ile birlikte MHP Düzce Milletvekili Beklenti Yılmayan, MYK Üyesi Ahmet Cenk Çolak, Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse, Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Rahman Demirtürk ve beraberindeki heyeti kapıda karşıladı. MHP Düzce Saylav Beklenti Yılmaz, kaza kaza gezerek vatandaşların dertleri, istek ve beklentilerini dinlediklerini belirterek Kdz. Ereğli TSO’yu mülakat ederek sanayici ve gelişim insanlarını uymak istediklerini söyledi. Yılmaz konuşmasında “MHP Umumi Başkanımız Ihtişam Bahçeli’nin talimatları ile ilçe ilçe gezdik. Bundan sonrada köy köy gezmeye başlıyoruz. Umumi Başkanımız bile Sivas’ta başlayan mitinglerimizin 5.’sini Konya’birlikte yapacak. Seçimlere da 7,5 kamer üzere azıcık kaldı. 7,5 mahiye zamanı yeryüzü gani şekilde değerlendirebilmek amacıyla bundan sonra programlarımız seçim programına dönmeye başladı. Halkımızın dertlerini, taleplerini, beklentilerini dinliyoruz. Sanayici ve hisse senedi insanlarımızın sıkıntılarını çok yakından izlem ediyoruz. Bu anlamda Rahman Demirtürk başkanımız ziyaretleri buradan başlattı. Bizim bile çorbada tıpkısı tuzumuz, inşaatta aynı tuğlamız olur çabası içerisindeyiz. Siyasetteyiz, milletvekiliyiz ama sizlerin dahi dostunuzuz, arkadaşınızız.” dedi.

Kdz. Ereğli TSO Umumi Heyet Başkanı Aslan Bahadır, Düzce ve Ereğli’nin iki komşu site olduğunu belirterek Düzce Saylav Yılmayan’ı bu anlamda yabancı görmediklerini rapor etti. Bankalarda esnafların yaşadıkları sıkıntılara ilgilendiren bilgiler veren Komutan Batur, konuşmasında şu sözlere meydan verdi:

“Ziyaretinizden sonuç etap memnun olduk. Tığ sizi ecnebi olarak görmüyoruz. Siz bizim bölgemizin milletvekilisiniz. Ereğli ve Düzce iki komşu kent. Yıllardır gelişigüzel gelişim yaptık, düğme çalışanlarımız var. Sorunlarımızda birbirine benzer. Ekonomide yaşanan kavi koşullar hemen Türkiye’üstelik değil dünyada var. Memleketimizin idaresi de en bereketli şekilde yapılmaya çalışılıyor. Kimesne bu durumun elem olmasını istemez. Topluluk İttifakı’na halkın inancı halen bitmeme ediyor. Serencam itibariyle 7,5 ay bilahare insanlar kişi iradelerini sandıkta ortaya koyacaklar. Ekonomik göstergelerdeki konjektürel değişiklikler bizde da damarlı ağırbaşlılık oluşturuyor. Enerji maliyetlerindeki artışlar hepimizi içten yaralıyor. Tabi hükümetin sübvansiyonu bile bire bir nebze rahatlatıyor. Dövizdeki artışla bu arada enflasyonda artıyor. Bugünlerde sular biraz daha durulmuş kabil. Şu anda iş dünyasının yeryüzü şişman sıkıntısı paraya duyulmak. Bankalara gittiğimizde ‘Kaynak yok, mal yok’ deniliyor. Cumhurbaşkanımız esnafa yıllık 7,5 faizli cesaret açıkladı. Burada şöyle bir mahzur var; bizim 2 bin 700 üyemizin 750 tanesi KOBİ’dir. Diğerleri pespaye işletmelerdir. Bizim üyelerimiz bu kredilerden yararlanamıyor. Ciro bazında bu krediler kullandırılsa, bizim üyelerimizde krediye ulaşabilecek. Esnaf odasına kayıtlı 10 şerha tırı olan kişi var. Söz Gelişi bize mukayyet bir diyetisyen var; senede belki 100-150 bin TL fatura kesiyor. Bu tek şekilde krediye ulaşamıyor. Burada ciro kriteri gelirse biz akıllıcasına sonuca ulaşırız. Biz bunu TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında Kamu Bankaları Genel Müdürlüğüne bile ilettik. Onlarda aynı kanun değişikliği olması gerektiğinden bahsettiler.”

Komutan Batur, Kdz. Ereğli kurmayı planladıkları 2. Kombinasyon Sanayi Bölgesi Projesi için mecmu bakanlıklardan olur aldıklarını ancak Ekincilik Bakanlığında beklediklerini belirtti. Keleş hem Kdz. Ereğli 2. OSB hem de mapus balıkçılığı projelerindeki bürokratik engellerin kaldırılması üzere MHP Düzce Saylav Beklenti Yılmaz’dan destek istedi. Batur görüşmede antrparantez Kdz. Ereğli Hükümet Konağı ile Inanma Müdürlüğü binalarının yıkıldığını ve teferruatlı süredir yenilerinin yapılmadığını ifade etti. Bunun konusunda MHP Mebus Yılmayan, Kdz. Ereğli’nin bölgenin mehabetli kentlerinden birisi olduğunu belirterek Hükümet Konağı ve Itimat Müdürlüğü binalarının yapımının tıpkı zaman geçmiş hızlandırılmasını istedi.

Ziyaret şişko ışık çekiminin ardından sona erdi. – ZONGULDAK

Share: