ZONGULDAK’TA 450 ŞEHİT MADENCİ YAKINININ KAMUDA İSTİHDAM SORUNU ÇÖZÜLECEK

ZONGULDAK Beyaz Zehir Şehit Aileleri Yaşatma Derneği Başkanı Kırıcı Kahraman, beyaz zehir şehitleri yakınlarının kamuda istihdamında süre sınırlamasının kaldırılmasıyla, 450’ye yakın mağdur ailenin sorunlarının giderileceğini söyledi. Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Gurur Müdürlüğü’ne sınırlı eroin ocağında 14 Ekim’da meydana mevrut patlamada 41 maden işçisi hayatını kaybederken, Himmet ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Âlim, elan önceki tıpkı say yaptıklarını belirterek, ‘Maden şehitlerinin aile bireylerinin kamuda istihdamı ile ilişik sınırlandırmayı kaldırıyoruz dedi. Eroin şehitlerinin yakınlarının kamuda istihdamında süre sınırlaması içeren kanunda mübayenet yapılarak müddet sınırını kaldırmayı amaçlayan YANLIŞSIZ Partili vekillerin önerisiyle Meclis gündemine mevrut teklif, Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda akseptans edildi. Daha ilk 2003 ile 2014 yıllarında ölen madencilerin aileleri için sağlanan destekten, 2003 öncesi ve 2014 sonrası ölen madencilerin aileleri da yararlanacak.

‘HER AİLEDEN BİR KİŞİ YARARLANACAK? Zonguldak Maden Martir Aileleri Yaşatma Derneği Başkanı Korkulu Kahraman, teklifin yasalaşması ile mağdur olan ailelerin daha çok olmayacağını ve haktan yararlanacağını söyledi. Amasra’daki facianın peşi sıra bakanlarla bire bir araya geldiğini ve henüz ilk sâdır yasanın 2003-2014 tarihleri arasını kapsadığını anlatım fail Alp, şunları kaydetti

Bu çağ aralığının kaldırılmadığı sürece hiçbir mağduriyetin giderilemeyeceğini kendilerine söyledim. Zonguldak’ta kıygın olan ev sayısının 450 üzere bir benzer olduğunu rapor ettim. Bakanımız önceki çıkacak torba yasaya kararı ekleyeceklerini söyledi. Bakanımız birkaç bölüm sonraları bu laf ile ilgilendiren izah yaptı. Biz dahi meclisteydik. Değişmeyen şu anda traksiyon ve bütçe komisyonundan geçti. Cemi zamanları kapsayacak şekilde geriye çevrik tamam beyaz zehir şehitleri ailelerinden değme aileden benzeri can bu haktan yararlanacak. Bu bağlamda yasanın çıkmasından çevre ilkin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gelmek üzere emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. Allah’ım inşallah bir henüz bize hakeza kazaları göstermez.

Share: