Zonguldak’ta 600 bin kişiden 200 bini esenlik sorunu yaşıyor

Zonguldak’ta 600 bin kişiden 200 bini esenlik sorunu yaşıyor

ZBEÜ Obezite ve Şeker Hastalığı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu:

“Adölesan obeziteyle mücadelemiz sürüyor”

“Çağın hastalığıyla savaşım etmemiz gerekiyor”

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diyabet ve Obezite Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Zonguldak’ta 600 bin kişiden kısaca 200 bininin keyif sorunu yaşadığına dikkat çekti. Adölesan ahit rapor edilen ekol çağındaki çocukların obeziteyle mücadelesi üstüne projelerin sürdüğünü anlatan Bayraktaroğlu, “Çağın hastalığıyla uğraş etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Zonguldak’ta benzeri süre geçmiş faaliyete geçen Şeker Hastalığı ve Obezite Merkezi; ilkin diyabet, obezite ve podoloji alanında çalışmalarını sürdürüyor. Merkeze başvuran hastaların sayısının 15 bini aştığını Gün Batısı Karadeniz Bölgesi’nin beraberinde İngiltere ve Almanya gibi ülkelerden bile hastaları otama ettiklerini anlatan Bayraktaroğlu, merkezin millî anlamda kamuda geçmiş ve bir tane olduğunun altını çizdi.

Zonguldak’ta obezite oranının 3’te 1 olduğunu 600 bin kişiden yaklaşık 200 bininin esenlik sorunu yaşadığına ilgi calip Bayraktaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkezimiz bizim Zonguldak’ta obezite ve şeker hastalığı hastalarına bakım ederken bizim saptadığımız oranı söyleyeyim. Obezite oranı 3’te 1. 600 bin kişinin tahminî az daha 200 bini afiyet sorunu yaşıyor. Obezitesi var. Bunun dışında diyabette yüzde 14, yüzde 7 zat hastalığını şeker hastalığı hastalığını bilmeyen ise yüzdelik 21 adsız şekeri olanlarla alay malay yüzdelik 36,7’üstelik ise şekerle ilişkin sorunu olan hastalarımız var. Bu birlikte 60-70 bin kişiye balya geliyor. Biz merkez namına burada bize başvuran hastaların şu ana kadar sayısı 15 bini geçti. Bunlar 3 ayda tıpkı kontrol olan yıllık kontrolleri olan hastalarımız var. Elden Zonguldak üzere değil Bartın, Karabük, Akçakoca yanı sıra Ankara, İstanbul, İngiltere, Almanya’dan hastalarımız var. Bu anlamda merkezimin ulusal anlamda kamuda geçmiş ve biricik olduğunu belirtebilirim.”

“Mücadeleyle farkındalığı artırmamız gerekiyor”

Avrupa ile kuma projeler yürüttüklerini Zonguldak’ta de il kurulunda alelhusus meslek dönemindeki çocuklara yönelik obeziteyle uğraş projelerini sürdürdüklerini anlatan Taner Bayraktaroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

“Yıpranmamış çağın hayat tarzımızın günce hayatımızda tagaddi ve içeriğinin hele hazır gıdalara yönelmenin kalorisi bol gıdalara yönelmenin böylece obezitede çoğalma gösterdi. Bu süreçte bizim Zonguldak ve Türkiye rakamları şekilde. DSÖ Avrupa’nın ellerine ulaşan rakamlar şuanda yüzde 31,2 obezite oranı. Yani 3 kişiden birinin obezite ile ilişkin sorunu var. Kadınlarda artık erkeklerde daha az kabil görünüyor ama sonuçta esenlik sorunu olabilecek gizil. Zonguldak’ta 3 kişiden ayrımsız obez. Hipertansif ve diyabetle ilgili sorunları var. Bu hayat tarzı ile ilişkin bu müdahaleleri yönetirken sağlıkla ilişik otoriteler Afiyet Bakanlığı olsun üniversiteler olsun araştırmalar olsun bizde bunların içindeyiz. Dünya Diyabet Vakfı, Türkiye Şeker Hastalığı Vakfı, Esenlik Bakanlığı ile eş projeleri, diyabetle ait mücadelenin birlikte hem biz Avrupa Obezite Merkezi olduğumuz Avrupa ile eş projeler var. Eş Avrupa Obezite Merkezleriyle alay malay cereyan ederek obezite ile farkındalığı sorunu ortaya koyup bununla ilgili uğraş atfetmek amacıyla civar göl ayağı oluyoruz. Merkezimiz de bu açıdan yüce. Bu faaliyetlerde kâin yerlerden birisidir. Türkiye’üstelik Keyif Bakanlığı’nın stratejik hedeflerinin içerisinde bu yönde Ofis Başkanlığı dahi obezite ile uğraş eden mıhlı tagaddi çalışkan dirim başkanlığı birlikte biz birlikte onlarla beraber çalışıyoruz. İlde birlikte bu sorunları ele alarak mücadeleleri bitmeme ettiriyoruz. Bireyin kendini taharri etmesi, okulda mücadelemiz sürüyor. Okulda kilogram fazlalığı olan çocuklar obez olan çocukları tığ burada tanı, tedavi ve tetkiklerde koruyucu oluyoruz. Zonguldak Valiliği ile eş yürüttüğümüz projelerle ve elde ettiğimiz projelerle bu adölesan dediğimiz obeziteyle mücadeleyle ilişik projemiz da bitmeme ediyor. Bireyden topluma büyüklüğünde seçkin aşamada obeziteyle çağın hastalığıyla savaşım etmemiz gerekiyor. Adını obezite, şişmanlık deyince damgalanmış kabilinden oluyoruz amma kilogram ilavesi, yediklerimizin ölçüsü, hareketliliğimiz bunlarla ilgilendiren müdahale ederek bu mücadeleyi artırmamız gerekiyor. Okullarda, yaşam alanlarında bunu dikkate almamız mehabetli bire bir ülkü olduğunu söyleyebilirim.”Share: