Züleyha Gülüm, MHP Karaburun İlçe Başkanı’nı Tutuklatan Müddeiumumi ve Eşinin Şanlıurfa’ya Sürüldüğü İddiasını Meclis Gündemine Taşıdı

Benzeri davada görüngü çıkaran MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Ilgi’i tutuklanması istemiyle dideban hakimliğe gönderme fail Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve eşi olan Karaburun Temel Ukubet Mahkemesi hakimi Cansu Müessis Yılmaz’ın akşam yarısı kararnamesiyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürüldüğü iddiası Sedir gündemine taşındı. HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, konuyla ilgilendiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Züleyha Gülüm, MHP Karaburun İlçe Başkanı Erkan Ilgi’in tutuklanmasının ardından Karaburun Adliyesi’nde yaşanan gelişmelerle ilişik Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini zaman TBMM’ye sundu. Gülüm, önergesinde şunları kaydetti:

“Basında vadi düz bilgilere bakarak; Karaburun Temel Hukuk Mahkemesi’nde Meryem K. ile Sinan K. beyninde görülen boşanma davası sırasında durumlar çıkmıştır. Müddeialeyh kocanın emlak malvarlıklarını danışıklı ayrımsız şekilde eksantrik kişilerin üstüne geçirdiği iddiası tartışmalara bozukluk olurken davalı Sinan K., Meryem K. ile çocukları Emre ve İdris K.’ya saldırmıştır. Sinan K.’ya destek üzere adliyeye gelen MHP İlçe Başkanı Erkan Dikkat ve beraberindekiler, mahkemede şahit namına anlatım veren Karaburun Belediyesi personeli Mehmet C.’ye saldırmıştır. Emre ve İdris K., sâdır kavgada Mehmet C.’nin yanı sıra olduğu amacıyla MHP İlçe Başkanı ve yanındakiler marifetiyle zedelenmek edilmiştir. Karaburun Adliyesi’ne anbean yanındakilerle birlikte görüngü çıkartan, bilgili ve savcıyı zılgıt eden MHP İlçe Başkanı Erkan Dikkat tutuklanmıştır. Ilgi’nin avukatları eliyle tutuklamaya yaptığı itiraz talebinin kabul edilmemesi sonrası, Ilgi’i tutuklamaya gönderme eden müddeiumumi Muhammet Miraç Yılmaz ve bilge Cansu Müessis Yılmaz’ın İzmir’den Urfa’nın Siverek ilçesine cımbar edildiği belirtilmektedir.”

Züleyha Gülüm, Icra Vekili Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Karaburun Cumhuriyet Altını Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve hakimi Cansu Kurucu Yılmayan’ın İzmir’den Urfa’ya filiz edildiği akilane mudur? Hâkimiyet mensupları sürgün, görevden alınma, terfiden geri bırakılma ve hassaten hukuk dışı tutuklama ve cezalar ile yüz yüze iken yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı elbet tür olacaktır? Bu şerait altında ahali yargıya bittabi güvenecektir? İktidar ve iktidara yakın olan suç faillerinin cezasızlık ile ödüllendirildiği, marjinal olanların ise ceza tehdidi ile susturulduğu araçsallaştırılmış hız siyasetinizden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?”

Share: