3 ilde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonlar yapıldı

Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda oluşturulan Akaryakıt Kaçakçılığıyla Savaşım Hususi Ekibi eliyle Konya, Aksaray ve Amasya’de gerçekleştirilen operasyonlarda pusat dışı akaryakıt satışı sağlayıcı özel düzenekler tespit edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Hususi Kadro ile Güllabi Umumi Komutanlığına sınırlı Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Mücadele ekipleri, söz konusu illerdeki 4 ayrı akaryakıt istasyonuna yönelik senkronik operasyonlar düzenledi.

Konya’nın Karatay ilçesindeki operasyonda, istasyonda akaryakıt tankeri kullanılarak numaratörlü sayaç üzerinden pusat dışı bey yapıldığı belirlendi.

Bu satışlar için dilek üstüne düzme akaryakıt fişi düzenlendiği, giderlerini yüksek belirtmek isteyen mükellefler için ise alt kurul karşılığı makbuz düzenlendiği bilgisini düz ekipler takkadak müdahale üzere çalışmalara başladı.

Aramalarda yazarkasa emisyon değişikliğini sağlayan el terminali ile cali fiş düzenlemede geçer bilgisayarlara, yazarkasa ve haddinden fazla sayıda habersizce akaryakıta el konuldu.

Sahte düzenekle yolsuz dirimlik elde ettiği belirleme edilen istasyonda ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve pompalı tüfek kadar sağlam haddinden fazla cebe de ele geçirildi.

Aksaray’daki operasyonda gizliden gizliye sigara bile yakalandı

Aksaray’da ise 2 operasyon yapıldı.

İlk operasyonda ekipler, kaçak akaryakıt satışına ait düzenek ararken, akaryakıt istasyonunun bina katında 6 bin 160 paket geriden geriye sigaranın saklandığını ayırt etti.

Bir diğer akaryakıt istasyonuna yönelik ikinci operasyonda ise özişler ve yazarkasalara engelleme edilerek taşıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı belirlendi. Aramalarda istasyonda pinhan satış sistemine paralel etkin pompa beyni ve küşayiş ünite ünitesi bulundu, vasıta dışı eş üzere beğenilen bilgisayar ve yazarkasaya ahali konuldu.

Amasya’nın Merzifon ilçesindeki ayrımsız akaryakıt istasyonuna yönelik operasyonda cep telefonu ile kontrol edilen ve kablosuz internet alıcısı bulunan düzenekler ortaya çıkarıldı.

İstasyon tanklarındaki mahrukat seviyesi için otomasyon sistemine hatalı selen gönderildiğini tayin eden ekipler, el telefonu ile sisteme engelleme edildiğini ve böylecene bey verilerinin silindiğini dahi belirledi.

Ekiplerin sürekli ve kısık çalışmaları sonucunda 3 ilde gerçekleştirilen 4 ayrımlı operasyonda ele geçirilen pırtı, düzenek ve belgelere ahali konuldu, ilgililer karşı adli ve yönetsel iş başlatıldı.

Share: