Ailenin son demirci ustası yaşına karşın ata mesleğinden kopamıyor

Bingöl’ün Solhan ilçesinde tüvana 79 yaşındaki yunak çıpa ustası Aydın Ayçeman, ağabeyinin vefat etmesinin peşi sıra ailesinde dede mesleğini yegâne başına yaşatmaya çalışıyor.

Sıcak çıpa ustası dedelerinin 1920 yılında Tüvana ilçesine mecbur Çaytepe köyünden göç ederek Solhan’a yerleşmesiyle Ayçeman ailesi mesleğini bu ilçede sürdürdü.

63 almanak ustası ve ağabeyi Agit Ayçeman ile demircilik yapan Ziyalı Ayçeman, ağabeyinin geçen sene 95 yaşında son etmesinin arkası sıra mesleği tek başına sürdürmeye başladı.

En iri destekçisini kaybetmesine rağmen mesleğini bırakmayan Ayçeman, herhangi bir gün Boğlan Mahallesi Ziyaret Caddesindeki hareket durumunda çalışıyor.

Hasta ve buğulanmış olması nedeniyle çetin işler yapmayan Ayçeman, yıllardır elinden düşürmediği çekiçle ateşten çıkardığı demiri dövmeye devam ediyor.

Ailelerinde bu mesleği bitmeme ettirecek kimesne olmadığı için kendisinden sonra gelişim yerinin kapanacağı düşüncesiyle yüreğinin burkulduğunu tamlayan Vazıh Ayçeman, AA muhabirine, demirciliği babasından ve ağabeyinden öğrendiğini söyledi.

Mesleği babalarından devraldıklarını dile giren Ayçeman, ağabeyinin geçen sene emrihak etmesinin peşi sıra bir tane kaldığını ifade etti.

“Bu patika benim hayatım oldu”

Hastalıklarının başladığını ve biricik başına çok zorlandığını anlatan Ayçeman, şöyle konuştu:

“Ağabeyimle birlikte bu işe başladım. Halen devam ediyorum. Tümce bu mesleği yapamıyor ego üstelik bu mesleği sürdürüyorum. Bu çığır benim hayatım oldu. Çalışmayı seviyorum amma tek başına ve parasız olmam zımnında edisyon. Mesleğimizi sürdürecek kimse namevcut. Oğlum sarıklı, o de yapamıyor.”

Ayçeman, “Seçme devir hareket hesabına geliyorum amma fazla gelişim bulunmayan. Eskiden ağabeyimle birlikte dahra, balta yapıyorduk. Şimdi biricik yapamıyorum. Yaşadığım sürece işime bitmeme edeceğim amma benden sonra kimesne bulunmayan.” ifadelerini kullandı.Share: