Akıbet dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 dirilik, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 hayat hayatını kaybederken, 29 bin 840 birey dahi yaralandı. Yılın geçmiş 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güven Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i âdem, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı doğmak üzere toplanmış 44 bin 179 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 sevimli yaralandı, 289 dirilik da fenomen durumunda hayatını kaybetti. Yılın önce 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a çıktı. Ağustos ayında yeryüzü haddinden fazla kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da ölümlü, yaralanmalı ve maddesel hasarlı mecmu 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Sunma bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü adına miftah kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 şalter ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bire bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi de kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında sunma kalın tanıdık güdücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını defa, albeni ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kenar geçit ve kaplamanın ev olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit takip ve tahvil kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, aktarılma kurallarına uymamak, kırmızı mum yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez trafik işareti mevcut yerlere örtmek, bulaşan ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü belirtmek, alkollü yerine açkı almak, baş döndürücü aceleten komütatör iletilmek, mürur yasağı olan yerlerden geçilmek ve kavisli şekilde veya yasak olan yerlere park yeri söylemek?Share: